Wystawa czasowa „Barwy światła – barwy ciszy Katedry Notre Dame w Paryżu”

Wystawa czasowa „Barwy światła – barwy ciszy Katedry Notre Dame w Paryżu”

     Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie

W dniu 11 lipca 2021 r. (niedziela) o godz. 15.00 w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie zostanie otwarta wystawa fotografii „Barwy światła – barwy ciszy Katedry Notre Dame w Paryżu”. Są to impresje fotograficzne Wandy Małkowskiej z Płocka. Otwarciu towarzyszyć będzie spotkanie autorskie Pani Wandy Małkowskiej pt. „Wybrane refleksje dotyczące architektury gotyckiej, a szczególnie katedr gotyckich w tym Katedry Notre Dame w Paryżu”.

Wystawa potrwa do 31.08.2021 r. Zapraszamy.

 

„Światło, wszechobecne i zanikające, jakże trudne do uchwycenia. Często niezauważalne i nieokreślone. W swoich poszukiwaniach artystycznych próbowałam zmierzyć się z ową nieuchwytna materią. Szukałam jej w ciszy świątyń. Tam, gdzie ciemną na ogół przestrzeń, rozjaśniają wdzierające się promienie światła zasilane energią wiecznego ognia – słońca. Rozedrgane świetliste smugi, cienie, refleksy i barwne mozaiki, wnikające do świątyń poprzez witraże rozszczepiające światło, tworzą niezwykły mistyczny nastrój ciszy i skupienia. Może właśnie dlatego, w rozważaniach estetyków sztuki, mówi się tak często o sakralności Światła.

Obrazy fotograficzne tej wystawy stanowią część przygotowywanego przeze mnie zbioru zdjęć pt. „Barwy światła – barwy ciszy” świątyń różnych religii wielu miejsc Europy (wykonane w okresie ostatniego dziesięciolecia). Tragedia spalenia się wnętrza Katedry Notre Dame w Paryżu, uczyniła moje zdjęcia , zrobione we wnętrzu tej Katedry, hołdem dla jej pamięci. Wnętrze takie już nie istnieje, pozostaję z nadzieją, że Katedra zostanie odbudowana i powróci do swojej świetności.”

 

Wanda Małkowska

 

 

Źródło: muzeum.wloclawek.pl

Projekt afisza: M. Kolanowska

Fot. gł. Pixabay

9 lipca 2021 r.

 

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181425

Skip to content