Wyróżnienie za komiksy o wybitnych postaciach z naszego regionu

Wyróżnienie za komiksy o wybitnych postaciach z naszego regionu

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstało pięć komiksów, których bohaterami są wybitne postacie związane z naszym regionem – Władysław Raczkiewicz, Jerzy Popiełuszko, Jan Czochralski, Marian Rejewski i Jan Paweł II. Jest nam miło poinformować, że w tegorocznej edycji konkursu Róża Regionów, organizowanego przez Wiadomości Turystyczne, komiksy otrzymały wyróżnienie w kategorii „Projekt specjalny”.

„Władysław Raczkiewicz. Twórca idei Wielkiego Pomorza” traktuje o wydarzeniach z pierwszych miesięcy II wojny światowej, kiedy to Raczkiewicz, świadomy swojej choroby nowotworowej, został wybrany na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Komiks, jako rodzaj opowieści fabularnej, rządzi się swoimi prawami – do wydarzeń z życia Władysława Raczkiewicza autorzy włączyli wątki sensacyjne, dramatyczne. Scenariusz – Maciej Jasiński, rysunki – Jacek Michalski, konsultacja merytoryczna – dr hab. Maciej Krotofil. Komiks można znaleźć w tym miejscu.

Komiks „Jerzy Popiełuszko. Cena wolności” opowiada o ostatnich, najbardziej tragicznych wydarzeniach z życia kapelana „Solidarności”, męczeńskiej drodze wiodącej z Bydgoszczy, przez Górsk, Toruń i Włocławek. Scenariusz napisał Maciej Jasiński, rysunki wykonał Krzysztof Wyrzykowski, współpraca historyczna prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski. Komiks znajduje się tutaj.

„Marian Rejewski – bydgoszczanin, który złamał kod Enigmy” to niezwykła opowieść o kryptologu, skromnym człowieku, który dzięki swojemu geniuszowi matematycznemu złamał kod Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Wydarzenie to doprowadziło prawdopodobnie do zakończenia Ii wojny światowej kilka lat wcześniej i uratowania setek tysięcy, a nawet milionów istnień. Scenariusz komiksu – Maciej Jasiński, rysunki – Jacek Michalski, konsultacja merytoryczna  – dr Krzysztof Osiński. Komiks tutaj.

Życie Jana Czochralskiego to gotowy scenariusz na hollywoodzką superprodukcję. Komiks „Jan Czochralski. Człowiek, który zmienił świat” opowiada o nim z perspektywy dalekiej przyszłości, roku 2234. Dowiadujemy się w o jego losach i dziełu, bez którego nie sposób wyobrazić sobie współczesnej technologii.  Scenariusz komiksu – Maciej Jasiński, rysunki – Jacek Michalski, konsultacja merytoryczna – Jarosław Chrostowski. Komiks tutaj.

Tematem komiksu „Jan Paweł II – Nasz patron” są pielgrzymki  Jana Pawła II do naszego regionu. Poznajemy je z perspektywy osób uczestniczących w wizytach papieża w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, które opowiadają o swoich wspomnieniach studentowi, piszącemu pracę magisterską na temat patrona województwa kujawsko-pomorskiego. Scenariusz komiksu – Maciej Jasiński, rysunki – Jacek Michalski, konsultacja merytoryczna – Jarosław Chrostowski. Komiks tutaj.

„Róża regionów” to organizowany przez Wiadomości Turystyczne ogólnopolski konkurs folder, serię wydawniczą, projekt specjalny, aplikację mobilną gminy, miasta, regionu. Konkurs propaguje działania władz samorządowych związane z promocją turystyczną okolicy. Jego celem jest wyróżnienie najciekawszych wydawnictw, które cechuje wysoka zawartość merytoryczna, profesjonalna oprawa graficzna, jak również innowacyjność i niebanalne podejście do kwestii promocji. Jedna z czterech kategorii, w jakich oceniane są prace konkursowe, to tzw. projekty specjalne. Do kategorii tej zaliczają się wszelkie niestandardowe wydawnictwa, produkty mające charakter informacyjny lub promocyjny, dotyczące wybranego produktu turystycznego, miasta, regionu.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. główna: Andrzej Goiński

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7134728