22 lut Wypoczywają i świetnie się bawią
Marszałek Piotr Całbecki spotkał się dziś (22 lutego) z przebywającymi na zimowisku w Przysieku pod Toruniem dziećmi z terenów dotkniętych ubiegłoroczną nawałnicą. Zimowe ferie z atrakcyjnym programem dla dziewięćdziesięciu dziewczyn i chłopców w wieku 8-12 lat finansuje samorząd województwa (rekrutację prowadziły samorządy lokalne).
– Trauma, którą przeżyli, powoli mija, widzę, że są w dobrej formie. Zapominają o dramatycznych przeżyciach, świetnie się bawią. Na pewno się nie nudzą. To bardzo ważne, żeby w takich sytuacjach objąć pomocą rodziny – powiedział po spotkaniu gospodarz regionu. – Wiem, że odbudowa i remonty domów na tych terenach postępują. Te, w których partycypuje samorząd województwa, zostaną wkrótce zakończone, rodziny wprowadzą się do nich w marcu (pierwsza) i w maju. Wciąż też na bieżąco monitorujemy sytuację i pomagamy, m.in. przekazując paczki tam, gdzie jest to konieczne.
Uczestnikami zimowiska są młodzi ludzie z dwunastu gmin w północnej i północno-zachodniej części regionu – Gostycyn, Kęsowo, Koronowo, Sępólno Krajeńskie, Sośno i Tuchola (pierwsza grupa) oraz Gąsawa, Kcynia, Nakło nad Notecią, Rogowo, Szubin i Żnin (druga grupa). Tygodniowe pobyty – 12-18 lutego i 19-25 lutego – na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego przygotował Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Przysieku.
Obecnie w Przysieku wypoczywa druga grupa dzieci. Tak jak te z grupy poprzedniej mieszkają w Centrum Konferencyjnym Daglezja w Przysieku (standard trzygwiazdkowego hotelu), otrzymują pięć posiłków dziennie. W programie pobytu zwiedzanie interesujących miejsc w Toruniu (wśród atrakcji m.in. Młyn Wiedzy, planetarium i Muzeum Piernika) i zamku w Golubiu-Dobrzyniu, kino, basen, łyżwy i inne zajęcia sportowe. Wypoczynek został przygotowany bardzo profesjonalnie – ośrodek zapewnia m.in. kadrę z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem, ubezpieczenie dzieci, transport z doświadczonym przewoźnikiem podczas przejazdów i wycieczek. Zgodnie z przepisami kolonie zostały zgłoszone do regionalnego Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.
Samorząd województwa od początku pomaga społecznościom dotkniętym skutkami nawałnicy, która przeszła przez nasz region w sierpniu 2017. Wspiera m.in. odbudowę domów rodzin w najtrudniejszej sytuacji, kilkanaście rodzin korzysta w okresie odbudowy z przekazanych im domów typu holenderskiego, wielu marszałkowskich urzędników pracowało społecznie przy porządkowaniu miejscowości i gospodarstw na terenach ponawałnicowych. Marszałek Całbecki jest inicjatorem listu do kierownictwa koncernu energetycznego dostarczającego prąd w tym rejonie z prośbą o obniżenie opłat dla rodzin zmuszonych do elektrycznego ogrzewania tymczasowych lokum. W listopadzie i grudniu osoby niepełnosprawne z tych terenów uczestniczyły w sfinansowanych z budżetu województwa wyjazdach i pobytach turystycznych
Zobacz też:
- Wypoczynek zimowy dla dzieci z gmin ponawałnicowych
- Turystyka łagodzi ponawałnicową traumę
- Marszałkowskie wsparcie na odbudowę domów
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Dzieci z terenów ponawałnicowych w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl