„Wypatrując gwiazdy…”- koncert

„Wypatrując gwiazdy…”- koncert

Przed Świętami Bożego Narodzenia Opera Nova w Bydgoszczy proponuje dwa odmienne w nastroju wieczory w sali kameralnej im. prof. F. Krysiewiczowej. 16 i 17 grudnia w najbliższą sobotę i niedzielę o godz. 18.00 podczas kameralnych koncertów zatytułowanych „Wypatrując gwiazdy…” wystąpią muzycy Orkiestry Opery Nova.

Na co dzień pracujący w zespole artyści postanowili zaprezentować swe umiejętności jako kameraliści, soliści i aranżerzy. Na program złożą się utwory, które swą tematyką  nawiązują do urody  zimowego krajobrazu, ciszy adwentowego oczekiwania, tradycji polskiej Wigilii oraz radości i olśniewającego blasku Świąt.

W wykonaniu dwóch zespołów: kwartetu smyczkowego „Virtuoso” oraz kwartetu dętego blaszanego „Spec Brass”, zabrzmią w części klasycznej: muzyka doby baroku, kompozycje Piotra Czajkowskiego i Astora Piazzolli, a drugi  blok  programowy to kolędy i  przeboje muzyki popularnej w aranżacjach Filipa Lipskiego, Łukasza Rafińskiego i Justyny Cieślak.

Partie solowe w „Zimie” Vivaldiego i Piazzolli wykonywać będzie Filip Lipski. Ukończył „Szkoły Talentów” w Poznaniu, kontynuował swoją edukację na Universität der Kunste w Berlinie u prof. Tomasza Tomaszewskiego (koncertmistrza Deutsche Oper w Berlinie), następnie w Londynie, w elitarnej Guildhall School of Music and Drama, w klasie prof. Krzysztofa Śmietany. Ten niezwykle utalentowany skrzypek (od 2015 r. solista Orkiestry Opery Nova) ma w swej karierze współpracę z zespołami symfonicznymi i kameralnymi w Polsce i zagranicą. Jest głównym pomysłodawcą najbliższych Koncertów. Publiczność pamięta go zapewne jako solistę w płomiennym  „Tangu” Piazzolli, wykonywanym na galach sylwestrowych w Operze Nova. Łukasz Rafiński jest  absolwentem bydgoskiej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na wydziale instrumentalnym (trąbka), a także na wydziale kompozycji, teorii muzyki i reżyserii dźwięku (reżyser dźwięku). Uczył się także gry na trąbce naturalnej (barokowej), u wybitnego niemieckiego trębacza – Johanna Plietzscha. Od 2005 r. gra w Orkiestrze bydgoskiej Opery, a w 2013 współtworzył  kwartet „Spec Brass”.

Wykonawczynią  partii wokalnych będzie Jolanta Wagner (sopran). O oprawę słowną zadba Urszula Guźlecka, zaś specjalny nastrój wyczaruje projekcjami video Krystian Drywa, współpracujący wcześniej z Opera Nova przy powstawaniu spektakli „Sen nocy letniej”, „Magiczne zabawki”. Koncert potrwa ok. 90 minut.

W czasie przerwy będzie można nabyć  okolicznościowe specjały w bufeciku nawiązującym wystrojem do  tradycji europejskich adwentowych jarmarków.

W salach prób bydgoskiej Opery Nova trwają również przygotowania do galowych Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych, które od kilkunastu lat są jej okolicznościową „specjalnością”: na pierwszy z nich Opera Nova zaprosi 28 grudnia br.

Ewa Chałat
Biuro Prasowe Opera Nova w Bydgoszczy

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6874277