Wyobrazy. Wyobraźnia. Wyrazy. Obrazy – wystawa prac uczniów w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu

Wyobrazy. Wyobraźnia. Wyrazy. Obrazy – wystawa prac uczniów w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu

Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu

Od 6 do 29 listopada 2019 r. Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do oglądania wystawy prac uczniów klas szóstych i siódmych Szkoły Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej w Toruniu. Inspiracją do powstania prac były picture booki Iwony Chmielewskiej.

Organizatorami wystawy Wyobrazy. Wyobraźnia. Wyrazy. Obrazy są Biblioteka Pedagogiczna i Szkoła Podstawowa nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej w Toruniu.

Ekspozycję stanowią prace uczniów „Dziesiątki”, którzy wzięli udział w zajęciach pn. „Odkrywanie picture booków Iwony Chmielewskiej” w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu, prowadzonych przez panią Wiesławę Budrowską, a także poznawali picture booki podczas lekcji języka polskiego i plastyki.

Picture booki wykonane przez uczniów

Picture booki wykonane przez uczniów

Prezentowane na wystawie rysunki i kolaże stanowią nawiązania do motywów z ikonolingwistycznych książek Iwony Chmielewskiej, takich jak: „W kieszonce”, „Dwoje ludzi”, „Kłopot”, „Cztery miski”, „Oczy”.

Młodzi autorzy pokazują, jak mylne, a przy tym interesujące, i odkrywcze, może być interpretowanie rzeczywistości, której widoczny jest zaledwie fragment. Przekonują (się), że nie tylko rysunek może stanowić ilustrację słowa, ale równie dobrze może stać się odwrotnie – to słowo może być ilustracją do obrazu.

Odkrywanie i przygotowanie picture booków skłoniło młodzież do refleksji nad złożonością relacji między ludźmi i problemami osób z autyzmem. Stało się impulsem do rozwijania wyobraźni poprzez wykorzystanie otaczających nas przedmiotów. Poszukiwanie inspiracji w zwykłych rzeczach oraz odnajdywanie tego, co łączy pozornie niezwiązane ze sobą przedmioty, było ciekawą przygodą artystyczną.

Prace powstały pod kierunkiem nauczycieli: Joanny Mikulskiej, Beaty Zasady i Katarzyny Holc.

Więcej informacji na stronie http://www.bptorun.edu.pl/

Oprac. Wiesława Budrowska
Wydział Informacyjno-Bibliograficzny

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7159153

Skip to content