Wykłady w Czytelni: Fotografia w kolekcjach sztuki (25 listopada)

Wykłady w Czytelni: Fotografia w kolekcjach sztuki

Wykłady w Czytelni: Fotografia w kolekcjach sztuki (25 listopada)

Drugi z cyklu wykładów towarzyszących wystawie “Helmut Newton: Lubię silne kobiety” będzie poświęcony fotografii w służbie dokumentacji sztuki.

Fotografia jako sztuka i nośnik sztuki
W zbiorach sztuki współczesnej zbiory fotografii podzielić możemy na dwie zasadnicze części: dzieła autorskie, które same w sobie są dziełem sztuki oraz obiekty, które dokumentują działania z obszaru sztuki, stając się jej nośnikiem. Dzięki fotografii możemy prześledzić przebieg działań performatywnych czy zapoznać się ze sztuką efemeryczną.

O cyklu:
Fotografia jako nowe medium stosunkowo niedawno znalazła swoje miejsce w muzeach. Często towarzyszyła kolekcjom – jako dokumentacja czy zbiory ikonograficzne – nie mając w wielu przypadkach swojej autonomiczności. Samo medium fotograficzne jest bardzo trudne do przechowywania pod względem konserwatorskim, gdyż obiekty tego typu wymagają specjalnych warunków przechowywania.

Toruńskie CSW od początku swojego istnienia gromadzi fotografię. Jak wygląda nasza praca związana z tymi szczególnymi zbiorami? Jak pozyskujemy nowe obiekty i przygotowujemy je do ekspozycji? Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedź w czasie wykładu. Omówimy kwestie kształtowania się zbiorów fotografii w kolekcjach muzealnych oraz ich znaczenie kolekcjonerskie i naukowe.

Prowadzenie: Mateusz Kozieradzki – historyk sztuki, kurator CSW

Kiedy: 25.11.2020 (środa), godz. 18.00 (online)
Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164938

Skip to content