Wykład z cyklu Sztuka fotografii

Epidemia hiszpanki na fotografii

Wykład z cyklu Sztuka fotografii

W imieniu Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu zapraszamy Państwa na wykłady z cyklu SZTUKA FOTOGRAFII w nowej odsłonie. Na czas kwarantanny będą one dostępne online na stronie internetowej WOAK-u.

Historia pandemii w źródłach fotograficznych

Fotografia już w chwili powstania przed blisko dwustu laty stała się jednym z istotnych źródeł wiedzy o świecie. Od dawna jej wartość dostrzegają również historycy. Jednak, podobnie jak inne dokumenty archiwalne, fotografia musi być właściwie interpretowana i umieszczana w kontekście czasów, w których powstała. W dostępnym online najnowszym wykładzie z cyklu Sztuka fotografii interpretacji dokumentalnych zdjęć z czasów pandemii grypy hiszpanki (lata 1918-1920) dokonuje Stanisław Jasiński. Chociaż minęło ponad sto lat, te zdjęcia okazują się niemal aktualne…

Nagranie wykładu Pandemia grypy hiszpanki w ówczesnej fotografii publikowane jest na stronie internetowej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. W najnowszym wykładzie Stanisław Jasiński dokonuje interpretacji dokumentalnych zdjęć z czasów pandemii grypy hiszpanki (lata 1918-1920). Chociaż minęło ponad sto lat, te zdjęcia okazują się niemal aktualne… Wychodząc od analizy zjawiska samej choroby, etapów jej rozprzestrzeniania się na kolejne kraje, Stanisław Jasiński umieszcza w koniecznym dla pełnego zrozumienia obrazów kontekście zdjęcia ilustrujące różne aspekty życia w czasach pandemii. Obok zdjęć ze szpitali są też obrazy pokazujące kontekst rozprzestrzeniania się grypy, niektóre poruszające i wieloznaczne. Prowadzący przypomina na zakończenie, że cennym dla historyków dokumentem fotograficznym może być każde zdjęcie, zachęcając tym samym swoich słuchaczy do nieustannego poszukiwania jak najciekawszych kadrów.

Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Fot. WOAK

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164365

Skip to content