Wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki

Wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki

Galeria Miejska BWA w Bydgoszczy logoGaleria miejska zaprasza na bezpłatny wykład Katarzyny Andrzejczyk-Brikz „Design i infodemia, czyli jak projektować w erze dezinformacji”.

Rok 2020 przypomina nieco scenariusz serii „Black Mirror” – koronawirus zmienił gwałtownie i niespodziewanie nasz sposób życia. Oprócz wojny z chorobą toczy się także inna cicha wojna. Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia WHO powiedział: „Walczymy nie tylko z pandemią, walczymy z infodemią”. Wirus dezinformacji (fake news) wykorzystuje nowe technologie – deepfake, AI, ale także wszechobecny brak odpowiedzialności i nie mamy już pewności, co jest prawdą, a co fikcją i komu możemy zaufać.

Informacje wpływają na nasze emocje, wybory polityczne i zakupowe. Polaryzują społeczeństwa i obniżają poziom bezpieczeństwa.

Czy zagraża nam „infokalipsa”, o której od kilku lat mówi Aviv Ovadya, który z niepokojem śledzi działania wielkich graczy, jak Google, Facebook i Twitter, którzy zarabiają na nagradzaniu kliknięć, udostępnień i oglądalności, ale nie traktują priorytetowo jakości informacji? Czy możemy stworzyć ograniczenia dla nowych technologii? Jak nauczyć się odróżniać prawdę od fikcji w internecie? Czy nie nadszedł już czas, by zadbać o „ekosystem informacji”? A może pora na ewakuację i porzucenie świata social mediów?

Katarzyna Andrzejczyk-Briks – wykładowca historii sztuki i designu School of Form w Poznaniu, Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS i Collegium da Vinci. Od kilku lat zajmuje się trendwatchingiem – odwiedza festiwale i targi designu, obserwuje trendy i zmiany w stylu życia konsumentów. Pomaga projektantom i firmom zrozumieć ich mechanizm i kierunek oraz zastosować w tworzeniu nowego, wartościowego produktu, usługi, czy doświadczenia użytkownika. Współpracuje jako konsultant i trener creativity thinking z Concordia Design w Poznaniu, które łączy design, biznes i kreatywność. Pisze o designie i architekturze dla Magazynu Design Alive.

Galeria Miejska bwa – 9 września 2020, godz. 18.00. Liczba miejsc jest ograniczona.
ul. Gdańska 20

Fot. galeriabwa.bydgoszcz.pl

 

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164965

Skip to content