Wykład “Kazimierz Ulatowski. Album architekta”

Hala Wystawowa w Toruniu. projekt K. Ulatowski, 1928

Wykład “Kazimierz Ulatowski. Album architekta”

11 lutego br. w Galerii Sztuki Wozownia będzie można wysłuchać wykładu Cezarego Lisowskiego, poświęconego architektowi – Kazimierzowi Ulatowskiemu (1884–1975). Jego dziełem jest hala wystawowa na Bydgoskim Przedmieściu, siedziba Dyrekcji Lasów Państwowych przy ul. Mickiewicza, a także gmach Kasy Chorych.

Kazimierz Ulatowski, inżynier architekt. Fotografia sytuacyjna w kapeluszu, płaszczu i papierosem w ręku

Kazimierz Ulatowski, inżynier architekt. Fotografia sytuacyjna w kapeluszu, płaszczu i papierosem w ręku. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe (domena publiczna)

Na spotkaniu zaprezentowana zostanie sylwetka Kazimierza Ulatowskiego, jednego z najważniejszych architektów działających w dwudziestoleciu międzywojennym w Toruniu, oraz jego architektoniczne i wnętrzarskie prace w tym mieście. Punktem wyjście i kluczem do prezentacji będzie prywatny album fotograficzny, Moje dzieło. Toruń 1928–1931, przygotowany przez Ulatowskiego w prezencie dla przyjaciela, a na kartach którego zamieścił zdjęcia swoich toruńskich realizacji.

Cezary Lisowski – historyk sztuki, kurator wystaw i projektów artystycznych. Prowadzi badania z zakresu architektury XX wieku i polskiego wzornictwa. Autor publikacji z tego zakresu. Specjalista ds. designu w Domu Aukcyjnym Desa Unicum w Warszawie. Przez wiele lat związany z Toruniem. Zajmował się architekturą międzywojennego Torunia i działalnością w tym mieście Kazimierza Ulatowskiego. Kurator Festiwalu Architektury i Wzornictwa TORMIAR (2013–2015 CSW Toruń, od 2016 OT SHS). Autor projektu „Propozycje dla Torunia”, poświęconego sztuce w przestrzeni publicznej. Poszukiwacz i kolekcjoner wytworów polskiego wzornictwa, w tym toruńskiej spółdzielni RZUT.

Wykład z cyklu „Architektura w Wozownia” współfinansowanego ze środków Gminy Miasta Toruń

Zdjęcie gł.: Hala Wystawowa w Toruniu. projekt K. Ulatowski, 1928

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7025427