Wykład: Czesław Kuchta – alchemia obrazu (23 czerwca)

Wykład: Czesław Kuchta – alchemia obrazu (23 czerwca)

Czesław Kuchta był z wykształcenia chemikiem, ale niemal całe jego życie związane było z fotografią artystyczną. Był współzałożycielem studenckiej grupy artystycznej Zero 61, działającej w Toruniu w latach 60. Awangardowe eksperymenty „zerowców” są przez krytyków uznawane za ważny etap w rozwoju polskiej sztuki współczesnej. Multimedialny wykład „Czesław Kuchta – alchemia obrazu” Stanisław Jasiński zaprezentuje na żywo w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu w środę, 23 czerwca o godz. 17.00.

Trudno przecenić wpływ Czesława Kuchty na eksperymentalne oblicze grupy Zero 61. Ponieważ studiował chemię, jak nikt znał wszystkie tajemnice technologii fotograficznej – wyjaśnia Jasiński. – W połowie lat 60. doszedł do oryginalnej techniki reliefów fotograficznych, wykonywanych z negatywów czarno-białych, która wśród przyjaciół „zerowców” nazywana były techniką Kuchtakolor. Technologia zawsze jednak była tylko medium, które służyło wyrażaniu głęboko humanistycznej postawy artysty. Jego fotografie są afirmacją witalności. Pod koniec życia oddawał się kontemplacji natury, „rytuałowi krajobrazów”, który prowadził do niewyrażalnego słowami, ale zapisanego w fotografii, utożsamienia się z jego istotą – dodaje Jasiński.

Multimedialny wykład „Czesław Kuchta – alchemia obrazu” wygłosi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w „Fotografii, Krytyce Literackiej” oraz „Biuletynie Informacji Kulturalnej”. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Na multimedialny wykład „Czesław Kuchta – alchemia obrazu” zapraszamy w środę, 23 czerwca o godz. 17.00 – torunian do Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury przy ul. Szpitalnej 8, osoby z innych miejscowości na platformę Zoom. Udział bezpłatny.

KIEDY 23 czerwca 2021 r., godz. 17.00
ZAPISY PRZEZ e-FORMULARZ do 23 czerwca 2021 r. godz. 13.00

Wykład on-line dostępny na platformie ZOOM (organizator prosi o pobranie aplikacji oraz zainstalowanie jej na komputerze lub telefonie z działającą kamerką i mikrofonem)

Tuż przed spotkaniem prowadzący prześle e-mailem link do spotkania.

WIĘCEJ INFORMACJI:
Stanisław Jasiński
e-mail: stanislaw.jasinski@woak.torun.pl
tel. 56 652 27 55

23 czerwca 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7190251

Skip to content