Wygraj najnowszy komiks o Helenie Grossównie

Komiks o Helenie Grossównie

Wygraj najnowszy komiks o Helenie Grossównie

Niekwestionowana gwiazda polskiego kina międzywojennego, ulubienica publiczności i krytyki. Pochodząca z Torunia aktorka Helena Grossówna jest bohaterką kolejnego komiksu wydanego przez Urząd Marszałkowski. Można go wygrać w naszym konkursie.

Aby otrzymać jeden z dziesięciu egzemplarzy naszego najnowszego wydawnictwa komiksowego, należy we wtorek 16 lipca nadesłać na adres a.nowak@kujawsko-pomorskie.pl odpowiedź na pytanie: Z jakim sławnym aktorem okresu międzywojennego Helena Grossówna wystąpiła w filmie ,,Piętro wyżej” (w którym śpiewał dla niej znaną piosenkę ,,Umówiłem się z nią na dziewiątą”)? Nagrodzimy dziesięć osób, które jako pierwsze prześlą prawidłowe odpowiedzi.

“Helena Grossówna. Nigdy nie trać nadziei” to opowieść o niekwestionowanej gwieździe polskiego kina przedwojennego. Urodziła się w 1904 roku w Toruniu, tutaj też zadebiutowała w 1926 roku na deskach Teatru Miejskiego, statystując w operetce ,,Księżniczka czardasza”. Do wybuchu II wojny światowej wystąpiła w 17 filmach, przede wszystkim w przebojowych komediach ,,Dodek na froncie”, ,,Piętro wyżej”, ,,Paweł i Gaweł”. Występowała też na scenach opery, teatru, kabaretu i rewii. W czasie okupacji Helena Grossówna była kelnerką, aktorką i działaczką konspiracyjną. Jako oficer AK w stopniu porucznika dowodziła kobiecym batalionem “Sokół” podczas Powstania Warszawskiego. Za odwagę w walce o wolną Polskę odznaczona przez Prezydenta RP na uchodźstwie prestiżowym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Po kapitulacji powstania więźniarka obozu jenieckiego w Gross-Lübars, a następnie stalagu w Oberlangen. Po powrocie do kraju Grossówna związała się z warszawskim Teatrem Syrena. Autorem scenariusza do komiksu o Helenie Grossównie jest Maciej Jasiński, rysunki wykonał Jacek Michalski. Komiks tutaj.

Komiks o Helenie Grossównie jest szóstym tego typu wydawnictwem Urzędu Marszałkowskiego. Bohaterami serii są słynne postaci związane z regionem. W jej ramach powstały także rysunkowe opowieści o Marianie Rejewskim, Jerzym Popiełuszce, Władysławie Raczkiewiczu, Janie Czochralskim i patronie województwa Janie Pawle II. Poprzez komiksowe historie naszych bohaterów popularyzujemy historię regionu, szczególnie wśród młodych ludzi. Przekazujemy je naszym gościom podczas różnorodnych wydarzeń promocyjnych oraz w konkursach. Komiksy publikujemy też na platformie ISSUU.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7308609

Skip to content