Wygraj komiks o Marianie Rejewskim

Wygraj komiks o Marianie Rejewskim

Dziś (13 lutego) przypada 38. rocznica śmierci Mariana Rejewskiego, pochodzącego z Bydgoszczy kryptologa, którego prace przyczyniły do złamania kodu Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej z czasów II wojny światowej. Z tej okazji proponujemy konkurs, w którym do wygrania będzie wydany przez Urząd Marszałkowski komiks „Marian Rejewski – bydgoszczanin, który złamał szyfr Enigmy”. Aby zdobyć jeden z piętnastu egzemplarzy, wystarczy na adres s.kaminski@kujawsko-pomorskie.pl nadesłać odpowiedź na pytanie: W jaki inny sposób można by uhonorować niezwykłą postać Mariana Rejewskiego? Na wiadomości czekamy do piątku (16 lutego) do godziny 14. Nagrodzimy najciekawsze odpowiedzi.

„Marian Rejewski – bydgoszczanin, który złamał szyfr Enigmy” to niezwykła opowieść o kryptologu, skromnym człowieku, który dzięki swojemu geniuszowi matematycznemu złamał kod Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Wydarzenie to doprowadziło prawdopodobnie do zakończenia II wojny światowej kilka lat wcześniej i uratowania setek tysięcy, a nawet milionów istnień. Scenariusz komiksu – Maciej Jasiński, rysunki – Jacek Michalski, konsultacja merytoryczna  – dr Krzysztof Osiński. Komiks tutaj.

Komiks o Marianie Rejewskim jest jednym z trzech wydanych przez Urząd Marszałkowski, w których bohaterami są słynne postaci związane z regionem. Oprócz opowieści o Marianie Rejewskim powstały także historie Władysława Raczkiewicza i Jerzego Popiełuszki. Można znaleźć je tutaj i tutaj. Komiksy to nowoczesny i interesujący sposób na popularyzację historii, szczególnie wśród młodzieży. Komiksowe historie naszych bohaterów przekazujemy w różnorodnych konkursach oraz podczas wydarzeń, w czasie których gościmy nie tylko młode osoby.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

 

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7013380