Wydział Nauk Historycznych UMK: nowy cykl “Wykładów Czwartkowych” (6 maja)

wysiedlanie ludności w czasie II wojny światowej

Wydział Nauk Historycznych UMK: nowy cykl “Wykładów Czwartkowych” (6 maja)

Pierwszy wykład pt. “Czy można było uniknąć II wojny światowej?” odbędzie się 6 maja 2021 r. o godzinie 17:00, a wygłosi go dr hab. Krzysztof Kania, prof. UMK.

„Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor”.
(Józef Beck)

Czy słuszne są pokutujące po dziś dzień w naszym społeczeństwie oskarżenia Józefa Becka o prowadzenie błędnej polityki zagranicznej Polski w przededniu wojny? Jak wyglądała w owym czasie dyplomacja innych mocarstw sprawujących tzw. „rolę policjanta” w ówczesnym świecie, tj. Wielkiej Brytanii i Francji? Czy była szansa na powstrzymanie „europejskiego wariata” Adolfa Hitlera? Jaką rolę odegrał w tym wszystkim Józef Stalin? I czy warto w ogóle mówić o historii alternatywnej – a jeżeli tak, to w jakim kontekście? O tym wszystkim opowie dr hab. Krzysztof Kania, prof. UMK podczas swojego wykładu.

Wykłady będą udostępniane jako live-stream na facebookowym profilu Wydziału Nauk Historycznychwww.facebook.com/wnh.umk.torun

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/821889592081952

Po każdym wykładzie będzie można zadawać pytania.

Źródło: Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy

5 maja 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7190251

Skip to content