Wspólne świętowanie urodzin Rejewskiego

Wspólne świętowanie urodzin Rejewskiego

W sobotę, 13 sierpnia na tarasie Młynów Rothera w  Bydgoszczy odbędzie się piknik międzypokoleniowy z okazji 117. urodzin Mariana Rejewskiego. Przenieśmy się w świat matematyki, kryptologii, informatyki i cyberbezpieczeństwa. Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Tego dnia taras Młynów Rothera zamieni się w małe miasteczko piknikowe, a wszystkie atrakcje będą skupione wokół urodzin Mariana Rejewskiego. Bydgoszczanina stulecia, wybitnego kryptologa i matematyka.

CENTRUM SZYFRÓW ENIGMA

Od niepamiętnych czasów ludzie utajniali informacje. Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu opowiada o tym, jak przez wieki chroniono dane i je zdobywano. Na urodzinach zaprezentowana zostanie m.in. replika bomby Rejewskiego oraz replika Enigmy, dowiecie się także w jaki sposób działały. W Centrum Szyfrów dowiecie się czym jest steganografia, na czym polegały szyfry rastrowy i książkowy oraz  jak można szyfrować informacje za pomocą telefonu komórkowego.
Godz. 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 – gra „Wieżowa moc” – zapraszamy do wspólnej gry, która pokazuje, że bez wspólnej pracy i współpracy trudno jest osiągnąć szybki rezultat.

PEDAGOGICZNA BIBLIOTEKA WOJEWÓDZKA IM. MARIANA REJEWSKIEGO W BYDGOSZCZY
Zapraszamy na urodzinową podróż do przeszłości. Zasiądź w szkolnej ławce z czasów Rejewskiego i spróbuj swoich sił w kaligrafowaniu piórem i atramentem. Na chętnych czeka też maszyna do pisania. Nie zabraknie też zagadek, szyfrów i kodów i oczywiście – drobnych upominków za ich prawidłowe rozwiązanie.

REGIONALNY ODDZIAŁ PTTK „SZLAK BRDY”
Zaprasza  na spacery po mieście z przewodnikiem śladami Mariana Rejewskiego. Każdy uczestnik otrzyma regionalną odznakę krajoznawczą PTTK: Znani Bydgoszczanie – Marian Rejewski.
Godziny spacerów: 13:00, 15:00, 16:00. Spacer trwa około 2 godzin. Obowiązują zapisy – w trakcie pikniku, w namiocie PTTK.

MIMEZIS ART
Z okazji urodzin Rejewskiego zaprezentuje spektakl „Enigmatic” – to etiuda nowocyrkowa inspirowana życiem i dokonaniami kryptologa. stworzona dzięki połączeniu wieloletnich doświadczeń płynących z uprawiania sztuki pantomimy, teatru ruchu i żonglerki artystycznej. Widowisko zachwyci widzów w każdym wieku.
Młyn, sala na 2. piętrze. Godziny spektakli: 13.00 i 15.00. Jeden pokaz trwa około 20 minut.

ENIGMA CENTRUM
Zaprasza na warsztaty, jako podróż przez niesamowitą historię świata zapisaną szyframi. Pokazujemy, jak sposoby szyfrowania i deszyfracji ewoluowały na przestrzeni wieków. Opowiadamy także o kodach, które od początku istnienia człowieka towarzyszą nam w życiu codziennym. Otaczają nas w trakcie zakupów, podczas spotkań ze znajomymi, w szkole oraz w pracy. Zdradzamy tajemnice steganografii – sztuki utajniania informacji.
Młyn, sala na 2. piętrze. Godz. 15.30-16.30.

DELEGATURA IPN W BYDGOSZCZY
Na wystawie stworzonej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Bydgoszczy przedstawiona została biografia bydgoskiego matematyka i kryptologa, który pierwszy złamał szyfr niemieckiej Enigmy. Odwiedzający zapoznają się nie tylko z najbardziej znanym wątkiem dotyczącym zmagania Mariana Rejewskiego z niemieckimi szyframi i poruszającą historią wojenną, ale także z opowieściami z lat, w których Rejewski związany był z naszym miastem.
Autorka wystawy: dr Katarzyna Maniewska

BYDGOSKI REJEWSKI
Zapraszamy na dyskusję Bydgoski Rejewski – wystąpią Tomasz Orłowski z Enigma Centrum i Krzysztof Drozdowski z Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego.
Młyn, sala na 2. piętrze. Godz. 13.30-14.30.

Wstęp na wydarzenia jest wolny!

Informacja: www.bydgoszcz.pl
Fot. www.bydgoszcz.pl

8 sierpnia 2022 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7165212

Skip to content