14 gru WPAKUJ SIĘ w naukę! Młyn Wiedzy zaprasza na warsztaty online
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy rozpoczęło rekrutację na bezpłatne warsztaty online. Ich celem jest popularyzacja osiągnięć polskich naukowców w dziedzinie: chemii, fizyki, entomologii, inżynierii i meteorologii.
Uczestnicy warsztatów otrzymają zestawy edukacyjne, zawierające niezbędne materiały do przeprowadzenia doświadczeń oraz prac ręcznych w ramach wybranego tematu zajęć. Można wziąć udział w dowolnej liczbie warsztatów.
W lutym zaplanowano warsztaty “Co sprawia, że bolidy F1 tak pędzą?”. Podczas zajęć uczestnicy zbudują prototyp prostego samochodu napędzanego powietrzem. Zdobędą praktyczne umiejętności montażu elementów bolidu, tak aby zmniejszyć tarcie toczne i sposoby projektowania korpusu tak, aby zmniejszyć opór powietrza.
Marzec jest poświęcony animacji i kolorowemu laboratorium. Pierwszy z nich to interdyscyplinarny warsztat, podczas którego uczestnicy poznają kino od strony kulis i stworzą własną animację. Warsztat przybliży zagadnienia teoretyczne i praktyczne, związane z tworzeniem klasycznej (poklatkowej) animacji. – Uczestnicy dzięki wykonanym doświadczeniom dowiedzą się, co daje efekt ruchu, zetkną się z różnymi formami i technikami animacji klasycznej – zbudują własne urządzenie, dzięki któremu zaobserwują jak wprawić obraz w ruch – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. “Kolorowe laboratorium” to tak naprawdę eksperymenty, które przeprowadzimy w domu. – Będą to bezpieczne doświadczenia, podczas których “coś” wybuchnie, zmieni kolor albo zniknie. Zamkniemy tęczę w probówce, “wyczarujemy” nowe kolory, wyprodukujemy gazy oraz sprawdzimy, jak powstaje piana – mówi Marcin Centkowski.
W Prima aprilis odbędą się warsztaty “Stacja meteo”. Uczestnicy dowiedzą się, jakie przyrządy służą do zbierania danych meteorologicznych, wykonają proste przyrządy meteorologiczne (termometr, wiatrowskaz, barometr, deszczomierz). Aby lepiej poznać zasady ich działania, przeprowadzą eksperymenty, dzięki którym dowiedzą się m.in. na czym polega zjawisko ciśnienia i rozszerzalności cieplnej. Pod koniec kwietnia zaplanowano zajęcia “Bzyczące na łące”. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak wygląda rozwój owadów, gdzie mieszkają i jak się poruszają. Wykonają eksperymenty, aby przekonać się czy rzeczywiście oczy owadów są takie niezwykłe.
Warsztaty odbędą się w wybrane soboty lutego, marca i kwietnia o godz. 9:00, 11:00 i 13:00 i będą realizowane z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams. Po akceptacji zgłoszenia uczestnicy otrzymają link do wydarzenia.
Szczegółowe opisy warsztatów oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Warsztaty są skierowane do dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 12 lat z terenu kraju i są prowadzone w języku polskim. Uczestnikom zajęć spoza Torunia zestawy zostaną przesłane na wskazany (w formularzu zgłoszenia) adres zamieszkania. Osoby z Torunia będą mogły odebrać zestawy w siedzibie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Informacji o warsztatach udziela Paulina Ładyńska. W przypadku pytań można kontaktować się telefonicznie: 56 690 49 90 wew. 513 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: p.ladynska@centrumnowoczesnosci.org.pl.
Projekt Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy “WPAKOWANI w naukę!” uzyskał dofinansowanie w ramach programu “Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wartość dofinansowania ze środków budżetu państwa: 53 167 zł. Całkowita wartość projektu: 59 075 zł.
Strona informacyjna projektu “WPAKOWANI w naukę!”
14 grudnia 2022 r.