Wojewódzkie święto plonów: zapraszamy do Tucholi

Wojewódzkie święto plonów: zapraszamy do Tucholi

Województwo Kujawsko-PomorskieW ostatnią niedzielę sierpnia w Tucholi odbędą się dożynki wojewódzkie, doroczne święto wieńczące okres żniw i prac polowych w regionie. Miejscem wydarzenia będzie Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ulicy Warszawskiej. Ze względu na epidemię Covid-19 uroczystości transmitowane będą na żywo w telewizji regionalnej i w mediach społecznościowych Urzędu Marszałkowskiego.

Gospodarzami kujawsko-pomorskich dożynek wojewódzkich są marszałek Piotr Całbecki wraz z przewodniczącą sejmiku województwa Elżbietą Piniewską, ordynariusz diecezji pelplińskiej biskup Ryszard Kasyna, starosta tucholski Michał Mróz i burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski.

– Dożynki to święto dziękczynienia. Kultywowany od wieków obyczaj przypomina, że to właśnie dzięki pracy rolników trafia na stoły w naszych domach polski chleb. Choć zmieniają się techniki uprawy i hodowli, choć do gospodarstw i na pola trafiają efekty postępu technologicznego, jedno pozostaje niezmienne – codzienny trud gospodarzy, będący podstawą produkcji żywności dla wspólnoty. Święto plonów jest okazją, by za ten trud podziękować – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Uroczystość rozpocznie tradycyjny konkurs dożynkowy na placu przed tucholskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Spośród wieńców zgłoszonych przez samorządy gmin, powiaty i dekanaty diecezji pelplińskiej, wybierzemy najładniejsze wieńce w dwóch kategoriach: tradycyjny wieniec oraz wieniec współczesny. Odbędzie się także konkurs na najciekawsze stoisko przygotowane przez powiaty i lokalne grupy działania z Kujaw i Pomorza.

O godzinie 11 odbędzie się polowa msza święta pod przewodnictwem biskupa Ryszarda Kasyny. Po eucharystii wysłuchamy oficjalnych wystąpień i poznamy wyniki konkursów dożynkowych. Po południu rozpocznie się część artystyczna z udziałem lokalnych zespołów.

Uroczystości odbywać się będą z zachowaniem reżimu sanitarnego. Uczestnikom przypominamy o zabraniu ze sobą maseczek.

Zaszczytną rolę starostów dożynek pełnić będą Alina i Wojciech Kołodziejscy, którzy prowadzą przekazywane z pokolenia na pokolenie gospodarstwo rolne w Cekcynku w powiecie tucholskim. Zajmują się głownie uprawą zbóż (m.in. żyta, pszenżyta, pszenicy), kukurydzy i ziemniaków. Specjalizują się w hodowli bydła opasowego (stado liczące 60 sztuk), trzody chlewnej utrzymywanej w cyklu zamkniętym (300 tuczników rocznie) i przyzagrodowym chowie gęsi. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane. To efekt m.in. dobrego wykorzystania unijnych dotacji na modernizację rolnictwa.

W ubiegłym roku kujawsko-pomorskie wojewódzkie święto plonów, organizowane wspólnie z diecezją włocławską, odbyło się 25 sierpnia w Ciechocinku. Ceremonię rozpoczęła msza święta w kolegiacie św. Św. Piotra i Pawła pod przewodnictwem biskupa ordynariusza włocławskiego Wiesława Meringa. Po południu w Parku Zdrojowym koncertowała orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Kujawskim, a po niej na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca Kujawy. Po występach ludowych przyszedł czas na kabaret – publiczność rozśmieszali Cezary Żak i Artur Barciś. Gwiazdą wieczoru był zespół rockowy Red Lips (więcej).

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164944

Skip to content