Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Województwo Kujawsko-PomorskieNarodowe Święto Niepodległości – wyjątkowy dzień, który dumnie celebrujemy. W całym regionie odbędą się uroczystości patriotyczne, koncerty i warsztaty. W naszym województwie udało się połączyć tradycyjne obchody niepodległościowe z rodzinnymi spotkaniami przy stole zastawionym daniami z gęsiny.

– Bądźmy razem i z dumą świętujmy rocznicę odzyskania niepodległości, w otoczeniu rodziny i przyjaciół, przy kujawsko-pomorskiej gęsinie. Niech listopadowe biesiadowanie upłynie państwu w ciepłej i radosnej atmosferze – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

Na wojewódzkie uroczystości zapraszają marszałek Piotr Całbecki, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, dowódca garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Artur Kępczyński i dowódca garnizonu Toruń płk Remigiusz Zieliński.

Uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny w toruńskim kościele garnizonowym poprzedzi złożenie kwiatów pod obeliskiem Ku Czci Poległych w latach 1918 – 1921 na cmentarzu komunalnym i pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Następnie uczestnicy przemaszerują ulicami starówki pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Na najmłodszych czekają warsztaty „Uskrzydleni” w Galerii i Ośrodku Twórczości Plastycznej Dziecka, a podczas pikniku historycznego na Rynku Staromiejskim można będzie zobaczyć pokazy grup rekonstrukcyjnych, wysłuchać pieśni patriotycznych czy uczestniczyć w grze terenowej. (PDF)

W Bydgoszczy niepodległościowe obchody rozpocznie msza święta w intencji Ojczyzny w katedrze. Po przemarszu pod pomnik Wolności złożone zostaną wieńce. Obchodom towarzyszy otwarcie wystawy przed Urzędem Wojewódzkim „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza”. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918–1920”, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. (PDF)

Radosnemu świętowaniu na Kujawach i Pomorzu nieodłącznie towarzyszą również kulinarne doznania związane z akcją ,,Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. W podtoruńskim Przysieku na placu przy dawnym budynku Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbędzie się Festiwal Gęsiny. Na odwiedzających czekać będą świeże gęsi, dania z gęsiny i produkty regionalne, oraz pokazy kulinarne w wykonaniu Magdy Gessler, Pascala Brodnickiego, Bartłomieja Witkowskiego i Konrada Korszli.

Na Festiwal Gęsiny dowiozą nas autobusy kursujące do Przysieka z Bydgoszczy i z Torunia. Dla tych, którzy nie mogą dojechać do Przysieka wszystkie pokazy transmitowane będą na stronie www.czasnagesine.pl.

W ramach naszej kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina” marszałek Piotr Całbecki przekazał mieszkańcom regionu gęsie tuszki na świąteczny obiad, w tym roku było ich 2023. Gęsina była nagrodą także w konkursach organizowanych przez lokalne i regionalne media.

Zachęcamy dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym z atrakcyjnymi nagrodami ,,Gęś w kosmosie”. Do 10 listopada czekamy na plastyczne prace konkursowe.

Ponadto organizujemy konkurs na relację z celebrowania Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku zapraszamy do udziału rodziny. Pokażcie, jak wspólnie świętujecie i dbacie o ducha patriotyzmu przy daniach z gęsiną. Czekają atrakcyjne nagrody. Na relacje ze wspólnego świętowania czekamy do 21 listopada.

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP; Ubiegłoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Toruniu

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

7 listopada 2023 r.

 

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7159179

Skip to content