Wojciech Łukaszewski i jego świat

Wojciech Łukaszewski i jego świat

Brzeskie Centrum Kultury i Historii "Wahadło"nowe logo

19 stycznia o godzinie 19:00 Brzeskie Centrum Kultury i Historii „Wahadło” zaprasza do foyer na wernisaż prac pt. “Świat którego nie ma” autorstwa Wojciecha Łukaszewskiego. Wstęp wolny.

Autor tak mówi o swojej twórczości i technice malarskiej, jaką wykorzystuje w pracach:

Odkąd pamiętam zawsze lubiłem rysować i malować, choć jako dziecko robiłem to bardziej nieświadomie niż z premedytacją. Pierwsza świadoma fascynacja malarstwem współczesnym pojawiła się w szkole podstawowej po przeczytaniu książki “Dadaizm”. Odejście od akademickiego ujęcia sztuki było jak wentyl bezpieczeństwa przez który mogłem upuścić nieco siły twórczej, która we mnie była.

I tak rozpocząłem swój “romans” z dadaizmem, futuryzmem, surrealizmem i ostatecznie z abstrakcją, z którą poczułem się najlepiej. I tak zacząłem tworzyć obrazy abstrakcyjne z elementami geometrycznymi, w których eksperymentowałem z formami, kształtami i kolorami, odbiegając od przedstawiania rzeczywistości. Elementy geometryczne, takie jak linie, kształty i proporcje, są wykorzystywane do stworzenia abstrakcyjnych kompozycji. To tworzy dynamiczne prace, gdzie ekspresja przeplata się z rygorystycznymi strukturami geometrycznymi, pozostawiając interpretację widza otwartą na różnorodne perspektywy. W tym wszystkim wykorzystuje bardzo często technikę drippingu.

“Dripping” to technika malarska, szczególnie związana z abstrakcyjnym ekspresjonizmem. Twórca nakrapia farbę na płótno, tworząc dynamiczne i chaotyczne wzory. Ta technika często jest kojarzona z Jacksonem Pollockiem, który słynął z tego sposobu tworzenia dzieł sztuki, gdzie farba była kroplowana lub “kapana” na płótno, często podczas spontanicznego tańca wokół niego. To podejście ma na celu uwolnienie ekspresji i tworzenie prac/obrazów, które często pozostają otwarte na interpretację widza.

Ponadto często nawiązuje do malarstwa surrealistycznego, a głównie do jednego z jego elementów czyli malarstwa onirycznego, gdzie inspiracją dla mnie jest świat snów i podświadomości, a moje prace często odzwierciedlają nielinearną strukturę snów.

Wierzę, że te elementy, abstrakcja geometryczna łączą się z elementami surrealistycznymi prezentują tkwiące we mnie abstrakcyjne przestrzenie, prowokują wyobraźnię u odbiorców i kładą nacisk na emocje oraz nieświadome procesy myślowe.

 

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy.

 

Źródło: wahadlo.brzesckujawski.pl

10 stycznia 2024 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7061779