Wobec śmierci – Gwasze Magdaleny Chomiak – wernisaż

Orszak żałobny - gwasz Magdaleny Chomiak

Wobec śmierci – Gwasze Magdaleny Chomiak – wernisaż

Centrum Kultury Dwór Artusa

Prezentowana w Galerii Artus wystawa malarstwa Wobec śmierci Magdaleny Chomiak obejmuje gwasze odnoszące się do problemu nietrwałości życia. Punktem wyjścia w tworzeniu było zainteresowanie fotografią post mortem końca XIX i początku XX wieku. Prace stanowią część malarskich poszukiwań, związanych z realizacją rozprawy doktorskiej przez artystkę.

Zgromadzone gwasze ukazują sceny nawiązujące do tematu przemijania. Część z nich ilustruje w sposób bezpośredni ceremonię pogrzebową, pożegnanie i opłakiwanie zmarłego. Znaczna część prac sugeruje czyjąś nieobecność, poczucie pustki, osamotnienia i smutku, jakie niesie ze sobą śmierć.

Celem przyświecającym stworzeniu cyklu Wobec śmierci było podjęcie próby wyrażenia kruchości losu człowieka. Stosując bardzo oszczędne środki wyrazu plastycznego artystka dążyła do ukazania tylko najistotniejszych elementów w obrazie, podkreślających nietrwałość życia i wizję jego końca.

Gwasze Magdaleny Chomiak są malarską próbą zmierzenia się z trudnym tematem, jakim jest śmierć. Poprzez swoją niejednoznaczność wywołują uczucie niepokoju, stan zawieszenia między trwaniem a jego kresem.

Magdalena Chomiak – urodzona 25 października 1987 roku w Oleśnicy. W 2013 roku ukończyła studia magisterskie na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu na kierunku konserwacja i restauracja malarstwa i rzeźby polichromowanej. Obecnie kontynuuje kształcenie na stopniu doktoranckim w zakresie sztuk pięknych.

Zajmuje się konserwacją malarstwa sztalugowego, ściennego. Czynnie uprawia malarstwo. Interesuje się zarówno sztuką dawną jak też współczesnym malarstwem. Bierze udział w ogólnopolskich plenerach malarskich, wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Wystawy indywidualne:

  • Wystawa malarstwa na zamku w Golubiu-Dobrzyniu, zorganizowana w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Kultury (lipiec 2015)
  • Wystawa malarstwa w Galerii Forum na Wydziale Sztuk Pięknych UMK (październik 2015)
  • Wystawa malarstwa w Dworze Artusa w Toruniu (lipiec 2016)
  • Wystawa malarstwa Szkice akwarelowe i pastele w Galerii 011″ w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa w Toruniu (kwiecień 2018)
  • Wystawa malarstwa Witryny sklepowe w Galerii 011″ w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa w Toruniu (listopad 2018)

Wystawy zbiorowe:

  • Wystawa pokonkursowa w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego Moje Zakopane, Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem (listopad-grudzień 2017)
  • Wystawa zbiorowa malarstwa Podmalowania i obrazy wielowarstwowe pracowników Zakładu Kształcenia Artystycznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Galerii Forum w Toruniu (grudzień 2017)
  • Wystawa zbiorowa malarstwa i rysunku Spotkanie w Galerii Omega” im. Marka Hoffmanna w Toruniu (marzec 2017)

KIEDY: 05.02.2019 (wtorek) godz. 18:00
GDZIE: Galeria Artus

Wystawa czynna: 5-28 lutego 2019 r. od poniedziałku do niedzieli w godz. 11.00-18.00
oraz podczas imprez

Fot. główna: Orszak żałobny – gwasz Magdaleny Chomiak

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7049774