Włocławek uczci 100. rocznicę obrony Włocławka

Włocławek uczci 100. rocznicę obrony Włocławka

Stowarzyszenie-Otoczenia-Przedsiębiorców-ProBiznes-logo

Zbliża się 100. rocznica jednej z najważniejszych bitew w historii Polski i 18. najważniejszej bitwy w historii świata.

W czasie Bitwy Warszawskiej, zwanej też Cudem nad Wisłą, bardzo ważną rolę odegrał też Włocławek. Obrona Włocławka, która trwała w dniach 13-19 sierpnia 1920 roku, to jedna z najważniejszych kart w historii naszego miasta i regionu.

Z tej okazji zarówno Miasto Włocławek, jak i wiele organizacji pozarządowych, szykuje wydarzenia, które przybliżą mieszkańcom przebieg tej bitwy. Taką inicjatywę przygotowuje też Stowarzyszenie Otoczenia Przedsiębiorców ProBiznes, które na ten cel pozyskało dotację z Programu Niepodległa w wysokości 55 tysięcy zł. Stowarzyszenie zorganizuje multimedialny pokaz świateł (tzw. mapping) pod tytułem „Włocławscy Bohaterowie 1920 roku”.

W ramach projektu planujemy upamiętnić Włocławskich Obrońców Wisły z 1920 roku. Za pomocą projektorów stworzymy barwny spektakl ożywiający fasadę jednego z włocławskich budynków. Pokazy będą odbywać się w dniach 13-15 sierpnia, co 15 minut po zmroku. Będzie można obejrzeć także transmisję wydarzenia w internecie. Uważamy, że konieczne jest upamiętnienie tej rocznicy, tym bardziej, że Włocławek odegrał kluczową rolę w zatrzymaniu bolszewików. – mówi Magdalena Nowak, członek Stowarzyszenia ProBiznes.

 

Źródło: www.kujawy.info

Fot. gł. Pomnik Obrońców Wisły w roku 1920 oraz ich zbiorowa mogiła na Zawiślańskich Wzgórzu we Włocławku, Mariochom, Wikipedia (pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Poległych_Obrońców_Wisły_1920_we_Włocławku)

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie