Wizyta studentów ze Wschodu w KPCEN Toruń

Wizyta studentów ze Wschodu w KPCEN Toruń

Lubimy, gdy się nas odwiedza! Dyrektor KPCEN w Toruniu Sławomir Żebrowski i zespół Pracowni Informacji i Promocji gościli 22 października 2018 r. grupę studentów z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Mołdawii dzięki nawiązaniu współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Niemożliwych „Motyka”.

W KPCEN młodzież zapoznała się z systemem edukacji w Polsce. Danuta Potręć przygotowała prezentację i omówiła wszystkie etapy polskiej edukacji. Młodzież zadawała sporo pytań. Szczególne zainteresowanie budziła relacja szkolnictwo państwowe–szkolnictwo prywatne (różnice, funkcjonowanie, finansowanie, program, proporcje – ile procent szkół w Polsce to placówki prywatne), nauka języków obcych (które są najpopularniejsze, na którym etapie są wprowadzane, ilu języków obcych uczą się dzieci w szkole podstawowej, czy mają możliwość wyboru) oraz zasady, jakimi rządzi się nauczanie po ukończeniu szkoły średniej. Studenci pytali o system panujący na studiach, o kształcenie podyplomowe. Interesowała ich możliwość kontynuacji nauki na studiach w Polsce, dociekali, czy jest to możliwe dla osób dyplomujących się zdaną maturą w innym kraju.

Wnikliwość młodzieży spowodowała, że dyskusja wokół polskiego systemu edukacji była bardzo ożywiona. Czas zaplanowany na wizytę powoli dobiegł końca, a w programie przewidzieliśmy jeszcze prezentację działań KPCEN w Toruniu. Młodzież otrzymała zatem materiały promocyjne naszej placówki, w tym – specjalnie przygotowaną dla niej nagraną prezentację multimedialną w języku angielskim, przybliżającą funkcjonowanie KPCEN.

Przyjazd grupy do Torunia odbywał się w ramach Programu „Study Tours to Poland – wizyty studyjne w Polsce”. Projekt finansowany był ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Celem wizyty była prezentacja najważniejszych aspektów społeczno-politycznych współczesnej Polski młodym obywatelom zza wschodniej granicy. Program ich pobytu w Toruniu obejmował też m.in. wizytę na UMK i w redakcji „Nowości” oraz spotkanie z samorządowcami.

Dominika Wojtasińska – Pracownia Informacji i Promocji KPCEN w Toruniu

Fot. D. Wojtasińska

Dominika Wojtasińska
Dominika.Wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl

Organizacja: KPCEN w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7162059

Skip to content