Wirtualny spacer po Domu Rodzinnym Ojca Św. Jana Pawła II

Wirtualny spacer po Domu Rodzinnym Ojca Św. Jana Pawła II

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II w Wadowicach od 8 maja, w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, zaprasza do spaceru wirtualnego po ekspozycji stałej.

W kamienicy przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach znajduje się kamienica, gdzie 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, syn Emilii i Karola. Tam właśnie mieści się, otwarte 9 kwietnia 2014 roku, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Jego “sercem” jest mieszkanie, wynajmowane przez rodziców przyszłego Papieża w latach 1919-1938, składające się z salonu, sypialni i kuchni. Wyposażono je w meble z epoki i autentyczne przedmioty używane przez Wojtyłów, m.in. haftowane przez Emilię ozdobne serwetki, jej torebkę oraz złoty medalion, a także zastawę stołową i fotografie z rodzinnego albumu.

Link do wirtualnego spaceru

Nowoczesna, multimedialna wystawa zabiera zwiedzających w podróż po życiu człowieka, który zmienił oblicze współczesnego świata. Przechodząc przez 16 stref na czterech kondygnacjach kamienicy, zajmujących 1200 m2 powierzchni, poznajemy kolejne etapy życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II: od domu rodzinnego w Wadowicach, gdzie „wszystko się zaczęło”, po dom, którym stał się dla niego cały świat. Odkrywamy przedwojenne Wadowice, wędrujemy z Ojcem Świętym w góry, poznajemy kontekst historyczny jego działalności i wyruszamy w 104 podróże apostolskie. W Muzeum możemy też towarzyszyć Janowi Pawłowi II w jego odchodzeniu do Domu Ojca oraz zgłębić jego drogę do świętości.

Ekspozycja, opowiada o człowieku, który dorastając w niewielkim małopolskim miasteczku uczył się szacunku, dialogu, otwartości i zrozumienia dla innych kultur, pozwala odbyć „podróż w czasie” i zrozumieć, jak ważne w życiu Jana Pawła II było pierwszych 18 lat życia spędzone w Wadowicach.

Dom Rodzinny Jana Pawła II odwiedza rocznie ok. 250 tysięcy zwiedzających z całego świata. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów w Małopolsce.

 

Sklep Bałamutha

Sklep Bałamutha

Źródło: www.domjp2.pl/

Fot. Salon Rodziny Wojtyłów/mat. Muzeum JPII

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646135

Skip to content