Wiosna się już rozgościła, najwyższy czas na JOMO!

Cztery uśmiechnięte osoby podczas pikniku na trawie.

Wiosna się już rozgościła, najwyższy czas na JOMO!

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna logoNie ma już wymówek!  Zima skończyła się jakiś czas temu, dni są dłuższe, zieleń dookoła. Nic już nie tłumaczy zachowań niezgodnych ze zdrowym trybem życia, ani chłód, ani brak światła prowadzący do depresji sezonowej. Czas na rygorystyczne przestrzeganie zbilansowanej diety i na regularną aktywność fizyczną. To nie wystarczy, gdyż do zdrowia trzeba podchodzić kompleksowo, więc zadbajmy też o JOMO.

JOMO, co to takiego?

Równowaga online–offline z pewnością przyczyni się do dobrostanu zarówno dziecka, jak i dorosłego człowieka. Z raportu „Nastolatki 3.0”, przygotowywanego cyklicznie przez NASK, wynika, że czas spędzany online przez młodych ludzi stale się wydłuża. Obecnie to średnio 5 godzin i 36 minut dziennie – o ponad godzinę dłużej niż jeszcze dwa lata temu. Nadmierna zależność od urządzeń cyfrowych może przysporzyć problemów – często zanim jeszcze zdamy sobie z tego sprawę. Problemowe używanie internetu prowadzi do szeregu negatywnych konsekwencji np. zaniedbywanie relacji i obowiązków, problemy ze snem, koncentracją, a także trudne emocje – rozdrażnienie, niepokój i przygnębienie, gdy choćby przez chwilę nie mamy przy sobie smartfona. Lęk przed odłączeniem od sieci to FOMO (ang. Fear Of Missing Out). Jak zamienić FOMO w JOMO (ang. Joy Of Missing Out)? Jak poczuć radość z bycia offline?

Znalezienie równowagi i wprowadzenie takich zmian, które poprawią naszą higienę cyfrową, nie wymagają od razu radykalnego odcięcia się od sieci. Wystarczy małymi krokami ograniczyć nasze uzależnienie od bycia online. Pomoże w tym zmiana trybu życia poprzez zaplanowanie większej aktywności offline: spaceru, gry w planszówki, udziału w wydarzeniach kulturalnych. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie w swoim domu strefy bez telefonów – to może być np. jadalnia, w której siadacie do wspólnych posiłków albo sypialnia – poprawicie w ten sposób jakość snu. Bardzo ważne jest ustalenie wspólnych rodzinnych zasad np. czasu, który można poświęcić na przeglądanie portali społecznościowych czy informacyjnych.

W lepszym zrozumieniu tematu FOMO pomoże bezpłatny kurs i poradniki:

 

Fot. OSE NASK
_

15 kwietnia 2024 r.

 

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337755

Skip to content