26 wrz WIELKI START – WIELKA SYMFONIKA Inauguracja 44. sezonu artystycznego
Toruńska Orkiestra Symfoniczna rozpoczyna 44. sezon artystyczny z prawdziwym przytupem. W programie znajdą się dzieła znane, podziwiane ale i niezwykle ambitne. Świętować będziemy jednocześnie Międzynarodowy Dzień Muzyki, który tradycyjnie obchodzony jest właśnie 1 października.
Tegoroczna inauguracja sezonu artystycznego będzie gratką dla miłośników wielkich przebojów muzyki klasycznej. Na scenie pojawi się Toruńska Orkiestra Symfoniczna, która w powiększonym składzie, pod batutą swojego szefa artystycznego – Dainiusa Pavilionisa, wykona znakomite, symfoniczne kompozycje, grane przez największe zespoły filharmoniczne na całym świecie. Zabrzmi olśniewający poemat symfoniczny Don Juan, stworzony przez wirtuoza instrumentacji Richarda Straussa. Dzieło, które stało się niezaprzeczalnym triumfem kompozytora, powstało gry ten miał zaledwie 24 lata. W swoim poemacie Strauss wykorzystał wersję historii o Don Juanie autorstwa austriackiego poety Nikolausa Lenau, opublikowaną w 1851 roku. Chwilę później toruńscy symfonicy zaprezentują jedno z najsłynniejszych dzieł w historii muzyki – Symfonię fantastyczną Hectora Berlioza. Pierwsza wielka kompozycja twórcy, stała się manifestacją jego artystycznych założeń i jednocześnie pierwszą wyraźnie autobiograficzną symfonią. Epizod z życia artysty – bo taki podtytuł nosi to dzieło – ukazuje jego romantyczną wyobraźnię. Symfonia fantastyczna była nowym typem symfonii programowej i to z takiego typu zrodził się poemat symfoniczny. Dzieło zawiera także motyw przewodni, zwany idée fixe, który pojawia się we wszystkich częściach, w każdej w innej odsłonie. Koncert rozpocznie Melodia, ukraińskiego kompozytora Mirosława Skoryka – utwór, który wykonywany jest przed orkiestry na całym świecie jako dedykacja dla walczących i uczczenie pamięci ofiar trwającej na Ukrainie wojny.
ORGANIZATOR
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Al. Solidarności 1-3
87-100 Toruń
NIP: 956-14-29-917
Tel. 56 622 88 05
e-mail: sekretariat@tos.art.pl
www.tos.art.pl
PROGRAM
01.10.2022, godz. 18:00, Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wielki start – wielka symfonika
Inauguracja 44. Sezonu artystycznego
Międzynarodowy Dzień Muzyki
Wystąpią:
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis (Litwa) – dyrygent
Urszula Guźlecka – prowadzenie
W programie:
M. Skoryk – Melodia
R. Strauss – Don Juan op. 20
H. Berlioz – Symfonia fantastyczna c-moll op. 14
ARTYŚCI, WYKONAWCY
Dainius Pavilionis (dyrygent) urodził się w 1977 roku w Mariampolu na Litwie w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych. Ukończył szkołę muzyczną w klasie fortepianu zostając laureatem wielu konkursów. W 1992 roku podjął naukę w Konserwatorium im. J. Gruodisa w Kownie w klasie dyrygentury chóralnej. Od 1996 roku kontynuował naukę w Litewskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Povilasa Gylysa, a od 2002 roku na wydziale dyrygentury operowo-symfonicznej w klasie prof. Juozasa Domarkasa, którego postrzega jako swojego mentora i muzycznego ojca. Po uzyskaniu dyplomu w 2006 roku został wykładowcą w macierzystej akademii, a w 2017 roku objął stanowisko kierownika katedry dyrygentury. Od 2006 roku jest dyrygentem Reprezentacyjnej Orkiestry Wojska Litewskiego. Środowisko muzyczne szybko dostrzegło w osobie Dainiusa Pavilionisa wybitnego dyrygenta i dlatego systematycznie współpracuje on m.in. z Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną oraz Państwową Orkiestrą Symfoniczną w Wilnie. W latach 2010 – 2015 był dyrektorem artystycznym i dyrygentem w Państwowym Teatrze Muzycznym w Kłajpedzie, gdzie przygotował wiele premier m.in. „Wesołe kumoszki z Windsoru” O. Nicolaia, „Siostrę Angelicę” G. Pucciniego, „Hrabinę Maricę” E. Kalmana, „Doctora Aybolita” I. Morozowa i „Damę Pikową” P. Czajkowskiego. Jest laureatem wielu nagród m.in. na IV Międzynarodowym Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2006) oraz na 8. Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach (2007). Dainius Pavilionis dyryguje orkiestrami symfonicznymi nie tylko na Litwie i w Polsce. Zapraszany jest do prowadzenia koncertów w całej Europie. Od 1 września 2020 roku jest zastępcą dyrektora ds. artystycznych Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
PARTNERZY
Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Mecenas Strategiczny: Nova Trading S.A.
Mecenas Kultury – Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenasi: Nova Metale Sp. z o.o., Weyna Invest Sp. J.
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna
26 września 2022 r.