“Wielcy Polacy” – podsumowanie etapu rejonowego w Toruniu

“Wielcy Polacy” – podsumowanie etapu rejonowego w Toruniu

Rower trafił do uczennicy z Bądkowa

Etap rejonowy Konkursu Interdyscyplinarnego o Wielkich Polakach „Bohater Polski Niepodległej Marian Rejewski – życie, dzieło i pamięć na tle historii Polski XX i XXI wieku” został uroczyście podsumowany 27 lutego 2019 r. Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego konkursu odebrali dyplomy i nagrody. Towarzyszyli im nauczyciele przygotowujący swoich podopiecznych do konkursu oraz rodzice zwycięzców. Powitał zebranych Sławomir Żebrowski, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, gdzie odbywało się spotkanie. Główną nagrodę – rower – wręczyli uczennicy Magdzie Kumor, która zebrała największą liczbę punktów, ks. Dr Paweł Nowogórski, dyrektor Centrum Edukacji Młodzieży oraz dyrektor KPCEN. Dyplomy i gratulacje uczniowie odebrali z rąk Beaty Więckowskiej, przedstawicielki Departamentu Kultury i Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, który jest współorganizatorem konkursu.

Danuta Potręć, konsultantka KPCEN oraz przewodnicząca komisji rejonowej (rejon nr 2, powiaty: miasto Toruń, toruński i aleksandrowski) zapoznała gości z wcześniej zebranymi wypowiedziami uczniów na temat „Co w życiu Mariana Rejewskiego wydaje się Ci się najbardziej poruszające”. Młodzież wypowiadała się bardzo dojrzale, podkreślając osobiste aspekty biografii bohatera, jego niezwykłe dokonania w złamaniu szyfru Enigmy oraz fakt, że dzięki niemu wojna zakończyła się o 2–3 lata szybciej niż mogłoby to się zadziać, gdyby szyfr nie został złamany.

Po części oficjalnej uczniowie dzielili się swoimi sposobami uczenia się do konkursu oraz mówili o tym, co ich zainspirowało do wzięcia w nim udziału, poświęcenia swojego czasu i energii na poznanie tej wielkiej, a zarazem skromnej postaci, którą był kryptolog Marian Rejewski.

Warto przypomnieć, że tegoroczny Konkurs jest już siódmą edycją przedsięwzięcia, którego organizatorem jest Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku.

Gratulujemy i życzymy uczniom sukcesu na wojewódzkim etapie Konkursu o Wielkich Polakach.

 

Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do wojewódzkiego etapu:

Martyna Kaja Kumor  – 86 pkt.,  Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

Justyna Salomońska –  85 pkt., Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

Dominika Król – 84 pkt., Szkoła Podstawowa w Złejwsi Wielkiej

Zofia Bucholc – 82 pkt., Zespół Szkół nr 10 w Toruniu

Kamil Dominiak – 75 pkt., Zespół Szkół w Konecku

Danuta Potręć – Pracownia Informacji i Promocji KPCEN w Toruniu

Zdjęcia Tadeusz Wański, Pracownia Informacji i Promocji KPCEN w Toruniu

 

Dominika Wojtasińska
Dominika.Wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl

Organizacja: KPCEN w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7016765