Wernisaż wystawy “Ptak bez przestrzeni”

Wernisaż wystawy “Ptak bez przestrzeni”

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na wernisaż nowej wystawy, która jest zapisem emocji twórcy walczącego z brakiem przestrzeni dla swobodnego rozwoju – Georga Johanna Tribowskiego.

 

Ptak bez przestrzeni. Georg Johann Tribowski – wczesne obrazy
14 czerwca – 15 lipca 2018

Miejsce: Spichrze nad Brdą

Wernisaż: 14 czerwca 2018, godz. 18.00, wstęp wolny

Przygotowana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie wystawa wskazuje źródła formalne i ikonograficzne twórczości Georga Johanna Tribowskiego – malarza urodzonego w niemiecko-kaszubskiej rodzinie w Gdyni, a po zakończeniu II wojny światowej przesiedlonego tymczasowo do Szczecina. Artysta spędził tu młodzieńcze lata, w 1964 r. wyemigrował do Hamburga.  Szczecin, mimo wykluczenia, które go tu spotkało, uformował zasadnicze zainteresowania artystyczne twórcy. W okresie tym Tribowski zajmował się wyłącznie sztuką sakralną, odrzucając całkowicie panujący wówczas realizm socjalistyczny. W swych pracach podejmował głównie tematy, które pozwalały mu symbolicznie wyrazić  ból i cierpienie. Stały się one zapisem emocji twórcy walczącego z brakiem przestrzeni dla swobodnego rozwoju. W kompozycjach tych Tribowski odwoływał się do malarstwa renesansowych twórców północnoeuropejskich (Matthiasa Grünewalda, Albrechta Dürera), niemieckich ekspresjonistów (Ernsta Ludwiga Kirchnera) oraz paryskich „nowoczesnych” (Amadea Modiglianiego, Pabla Picassa).

Inga Kopciewicz

Fot. główna:
Georg Johann Tribowski, Ptak bez przyszłości, 1985, olej, dykta, kolekcja prywatna, reprodukcja W.Woźniak

Georg Johann Tribowski, Prorok, ok. 1964, olej, płótno, kolekcja prywatna, reprodukcja W. Woźniak

 

 

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181659

Skip to content