Wernisaż wystawy “Otwarta pamięć” i spotkanie poetyckie z Bartłomiejem Siwcem

Portret Bartłomieja Siwca z informacjami o spotkaniu poetyckim.

Wernisaż wystawy “Otwarta pamięć” i spotkanie poetyckie z Bartłomiejem Siwcem

Galeria Autorska - logoJuż wkrótce w Galerii Autorskiej odbędzie się otwarcie wystawy obrazów, grafik i fotografii pt. “Otwarta pamięć”: Andrzeja Budziaka, Waldemara Byrgera, Mieczysława Franaszka, Kazimierza Jułgi, Ireny Kużdowicz, Zbigniewa Lubaczewskiego, Stanisława Matuszczaka, Andrzeja Maźca, Bronisława Zygfryda Nowickiego, Jerzego Puciaty, Jerzego Riegla, Leona Romanowa i Zofii Rybiańskiej.

Zdarzeniu będzie towarzyszyło spotkanie poetyckie z Bartłomiejem Siwcem pt. “Samotny mężczyzna” i promocja książki.

Nie po raz pierwszy się okazuje, że trzeba niebywałego oka, ucha i talentu, żeby pisać o współczesności prosto, barwnie i zarazem odkrywczo. Z góry wiemy, jak wielu ludzi z wielkim wykształceniem mało dostrzega zła, bzdury i głupoty, i domyślamy się, ilu wiersze Bartłomieja Siwca przyjmie ze zdumieniem. Ale niech one ich podkręcą. Są dokuczliwe, choć w czytaniu bardzo przyjemne i zawierają sporo dobrego smaku, wcale nie z puszki. (Piotr Müldner-Nieckowski)

Po co poecie poczucie humoru? O, nie po to, żeby wywoływać śmiech, nie jest przecież wesołkiem, opowiadaczem dowcipnych historii. Żeby dostrzegać wielowymiarowość prawd – mówiąc w skrócie. U Bartłomieja Siwca humor służy ironii, co wpisuje się w bogatą tradycję polskiej poezji i dobrze robi wierszom. (Anna Nasiłowska)

Bartłomiej Siwiec – urodzony w 1975 roku w Bydgoszczy, prozaik, poeta, krytyk literacki. Autor czterech powieści: “Zbrodnia, miłość, przeznaczenie”, “Autodestrukcja”, “Przypadek Pana Paradoksa”, “16 schodów”, zbioru opowiadań “Wszyscy byli umoczeni” i pięciu zbiorów wierszy: “Instrukcja zabicia ptaka”, “Matka i róża”, “Przepompownia”, “Starsza pani poezja”, “Domysły na temat Ruxa”. Jego wiersze, szkice i recenzje były drukowane na łamach „Toposu”, „Tekstualiów”, „Frazy”, „Elewatora”, „Epei”, „Okolicy Poetów”, „Akantu”, „Gazety Kulturalnej”. Bartłomiej Siwiec jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Bilans
Używamy poważnych słów: bilans otwarcia,
bilans zamknięcia. Przeważnie umieramy
niezbilansowani. Pozostaje po nas manko.
Dzieci wstawiają zgrabne urny z naszymi
prochami do rodzinnych grobowców.
Potem kłócą się o wszystko, choć często
nie ma o co. Kobiety pamiętają, że tego dnia
wiele godzin spędziły u fryzjera, mężczyźni
mają problem z zaparkowaniem wozu na
przycmentarnym parkingu. Tylko duchy
zachowują godność, tańczą na wietrze,
a na dźwięk trąbki stają do wiecznego apelu.

Bartłomiej Siwiec

 

Miejsce: Bydgoszcz, Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego, ul. Chocimska 5.
Termin: 9 listopada 2023 r., godz. 18.00.

Źródło: Galeria Autorska

_

6 listopada 2023 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7189533

Skip to content