Wernisaż wystawy “Kajakami po morzu dookoła północnego Spitsbergenu”

Wernisaż wystawy “Kajakami po morzu dookoła północnego Spitsbergenu”

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Rafała Króla zatytułowanej „Kajakami po morzu dookoła północnego Spitsbergenu”, który odbędzie się 6 kwietnia o godzinie 17.00 w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Wstęp wolny!

Opis wystawy:

Pod koniec czerwca 2016 r. Rafał Król i Damian Laskowski wyruszyli jednoosobowymi kajakami z Longyearbyen – jedynego miasteczka arktycznej wyspy Spitsbergen w kilkutygodniową ekspedycję kajakową dookoła północnego Spitsbergenu. Wyzwaniem były spore odcinki pokonywane z dala od brzegu na otwartym morzu, ale także sztormy i pływające góry lodowe. Podróżnicy musieli też uważać na ogromne arktyczne zwierzęta, bo ponad tonowe morsy czy orki z łatwością mogły wywrócić kajaki. Trasa ekspedycji wiodła zgodnie z ruchem wskazówek zegara od lewej do prawej wzdłuż zachodniego wybrzeża, gdzie podróżnicy wielokrotnie spotykali niedźwiedzie polarne. W szczycie arktycznego lata temperatura powietrza osiąga maksymalnie 7ºC a temperatura wody 4ºC. Ekspedycja zakończyła się po pokonaniu 2/3 trasy, czyli ponad 500 km, z powodu pęknięcia jednego z kajaków i utraty pływalności.

Rafał Król to eksplorator, podróżnik, polarnik, fotografik, projektant sprzętu stosowanego w ekstremalnych warunkach, publicysta, ekspert ds. bezpieczeństwa i survivalu, twórca serwisu internetowego poświęconego podróżom i bezpieczeństwu. Na swoim koncie ma już wiele spektakularnych osiągnięć, m.in.: zdobycie Kluczewskiej Sopki na Kamczatce – najbardziej aktywnego wulkanu świata, ekspedycję w nieeksplorowany dotychczas rejon Karakorum Batura, na Kampire Dior (7168 m n.p.m), pierwszy polski zimowy trawers największego górskiego płaskowyżu Europy – Hardangervidda położonego w Norwegii, czy samotną zimową ekspedycję polarną na Spitsbergenie, podczas której bez żadnego wsparcia dotarł na najdalej na północ wysunięty skrawek wyspy –Verlegenhuken.

Wystawie zdjęć towarzyszyć będzie prezentacja sprzętu wykorzystanego przez podróżników oraz emisja materiałów filmowych zrealizowanych podczas ekspedycji.

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

7 kwietnia 2018 – 3 czerwca 2018

Wernisaż wystawy: 6 kwietnia o godz. 17.00

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7039791