Wernisaż wystawy czasowej “Z serca fabryki…”

Wernisaż wystawy czasowej “Z serca fabryki…”

Muzeum Okręgowe w Toruniu oraz Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A. zapraszają na wernisaż nowej wystawy czasowej  “Z serca fabryki…”, który odbędzie się 11 sierpnia o godzinie 12.00  w Muzeum Toruńskiego Piernika.

Rozpoczynająca się w sierpniu 2018 roku wystawa czasowa „Z serca fabryki…” będzie pierwszą z cyklu ekspozycją przedstawiającą losy fabryki pierników po przeniesieniu siedziby z ulicy Strumykowej (dzisiejsza siedziba Muzeum Toruńskiego Piernika) przy ul. Żółkiewskiego. Ukazane zostaną jej losy przez pryzmat zawirowań wojennych, zmiany właścicieli oraz nazwę samej fabryki, ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 1939 do 1951 roku. Będzie to wystawa narracyjna, której celem jest wprowadzenie odbiorcy w nastrój zmieniających się czasów oraz miejsca w pierwszej połowie XX wieku.

Okres 1939–1944 to zmiany spowodowane wybuchem II wojny światowej, jednakże i w tym czasie toruńskie pierniki i piernikarstwo zaznaczały swoje miejsce. Funkcjonowały wówczas w kontekście gospodarczym, kulinarnym i kulturalnym miasta. Koniec wojny to czas strat wojennych, widocznych również w fabryce pierników. Po 1945 roku zmienia się system polityczny, co nie pozostaje bez wpływu na przemysł piernikarski. Odbudowa powojennych zniszczeń, nacjonalizacja przemysłu i racjonalizacja, a także rozliczenie z przeszłością to wątki pojawiające się w ostatniej części wystawy.

„Z serca fabryki…” będzie wystawą o dziejach fabryki, pokazanych przez pryzmat miejsca, rozwoju i rozbudowy, asortymentu produkowanego w Fabryce, a także zniszczeń i strat spowodowanych II wojną światową. Krańcowa data – 1951 rok – to moment przełomowy, kiedy Toruńska Fabryka Pierników i Cukrów otrzymuje nazwę: Fabryka Pierników i Wyrobów Cukierniczych „Kopernik” w Toruniu i rozpoczyna się jej najnowsza historia, trwająca do dziś.

Ekspozycja przygotowana we współpracy z Fabryką Cukierniczą Kopernik.

Muzeum Toruńskiego Piernika
Wystawa czynna: 12 sierpnia 2018–6 stycznia 2019
Wernisaż wystawy: 11 sierpnia, godz. 12.00
Kurator: Aleksandra Kleśta-Nawrocka

Fot. główna: Weese fabryka Żółkiewskiego 1905

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7414225

Skip to content