Weekend z MOB

Weekend z MOB

Film Jerzy Tchórzewski – świadectwo czasu

W ramach wystawy “Jerzy Tchórzewski. Monotypia, grafika, rysunek” zapraszamy na spotkanie z kuratorem wystawy 19 kwietnia o godz. 17.00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej oraz na projekcję filmu Jerzy Tchórzewski – świadectwo czasu (reż. Krzysztof Tchórzewski) 22 kwietnia (niedziela) 2018r. na godz. 19.00. do Kina Orzeł, ul. Marcinkowskiego 12. Wstęp wolny.

Film Jerzy Tchórzewski – świadectwo czasu przedstawia wszechstronnie historię życia profesora Tchórzewskiego. Powstał na podstawie wcześniej opublikowanych książek: Świadectwo oczu – wspomnienia z lat 1946-1957 oraz Świadectwo dojrzałości. Wspomnienia z lat 1928-1945. Na całość składają się liczne nagrania archiwalne z wypowiedziami znajomych i przyjaciół, a także samego twórcy, spośród których znaczna część nie była wcześniej publikowana. Wielowątkowa narracja prowadzi od wczesnego dzieciństwa, przez mroki wojny, lata studenckie i okres dojrzałości aż do śmierci artysty. Obraz dopełnia bogata dokumentacja fotograficzna, pochodząca z różnorodnych źródeł, a także dzieła malarskie i graficzne Jerzego Tchórzewskiego oraz twórców, z którymi często wystawiał. Film był finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – interwencje 2017. Edycja jesienna”.

Wystawę można oglądać do 6 maja w Galerii Sztuki Nowoczesnej.

 

Urodziny Mistrza Leona

Zapraszamy do urodzinowego stołu! 21 kwietnia świętujemy 166. rocznicę urodzin Leona Wyczółkowskiego. Zapraszamy do udziału w plenerowych wydarzeniach na Wyspie Młyńskiej.

W programie:

  • Pod okiem artysty – otwarty plener malarski i rysunkowy z uczniami Bydgoskiego Zespołu Szkół Plastycznych
    (MALUJEMY PORTRETY URODZINOWYCH GOŚCI) p. Ewa Gordon, p. Jarosław Nowak, p. Violetta Kuś, p. Małgorzata Maciejewska, p. Agnieszka Elwertowska-Komuniewska – artyści i pedagodzy ZSP w Bydgoszczy
  • W kuchni u Franciszki Wyczółkowskiej:
    – warsztaty plastyczne – projektujemy i ozdabiamy urodzinowy jadłospis, tworzymy patchworkowy obrus / prowadzenie: kustosz Dominika Raduńska-Pacholska
    – przy stole Mistrza:
    *degustacja urodzinowych smakołyków
    *pokaz inspirowany dawnymi przepisami
    *prelekcja na temat tradycji kulinarnych

Prowadzenie: Tomasz Welter Szef Kuchni Hotel Ikar,
Anna K. Jędrzejewska MOB

  • Land art – prezentacja instalacji plenerowej Bydgoskiego Zespołu Szkół Plastycznych
  • Żywe obrazy – spotkaj postacie z obrazów Leona Wyczółkowskiego
  • Tajemnice Domu Leona – kurator zaprasza – bezpłatny wstęp na wystawę stałą w Domu Leona Wyczółkowskiego.

Prowadzenie: starszy kustosz P. Ewa Sekuła-Tauer, kierownik Działu Leona Wyczółkowskiego MOB

Słodki poczęstunek zapewnią młodzi cukiernicy z Zespołu Szkół Specjalnych nr 5, Branżowej Szkoły Specjalnej nr 6.

Piknik umilą animatorzy, muzyka i słodki poczęstunek.

Dom Leona Wyczółkowskiego
Ul. Mennica 7, Wyspa Młyńska
WSTĘP WOLNY

 

Dzień Wolnej Sztuki

Dzień Wolnej Sztuki odbędzie się 21 kwietnia 2018 roku w godz. 12.00–14.00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska), wstęp wolny.

Badania mówią, że zwiedzający muzea statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują.

Dzień Wolnej Sztuki jest polską edycją międzynarodowej akcji muzealnej Slow Art Day. Tego dnia w godzinach 12.00-13.00 będziemy namawiać do bliższego zapoznania się z pięcioma pracami eksponowanymi w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Przy każdym dziele wolontariusze pomagać będą w odbiorze sztuki – pobudzą do refleksji, zainspirują do zastanowienia się nad każdą z prac.

W godzinach od 13.00 do 14.00 zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie w celu podzielenia się swoimi wrażeniami oraz przedyskutowania problematyki dotyczącej zagadnień sztuki współczesnej. Celem akcji jest pokazanie zwiedzającym, że muzea można zwiedzać powoli, a sztukę odbierać bez posiadania specjalistycznej wiedzy czy odpowiedniego wykształcenia. Każde dzieło niesie za sobą treść i pewną historię, którą można odkryć zatrzymując się przy nim dłużej niż przeciętne osiem sekund.

Dzieła:

  1. Śniadanie w muzeum – Łódź Kaliska
  2. Uwertura – Anna Güntner
  3. Tadeusz Kantor – Parasol, 1971
  4. Grzegorz Klaman – Bez tytułu, 1988
  5. Stanisław Brzęczkowski – Krzyk

 

Fot. główna: Fragment wystawy “Jerzy Tchórzewski. Monotypia, grafika, rysunek”

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7323324

Skip to content