22 sie Weekend z kulturą
Arie, duety i uwertury z oper Wolfganga Amadeusza Mozarta rozpoczną w piątek (23 sierpnia) 62. Bydgoski Festiwal Muzyczny Kontrasty organizowany przez marszałkowską Filharmonię Pomorską. Właściwa inauguracja festiwalu zaplanowana została na połowę września. Wydarzenie zakończy w październiku „Bajkowa lista przebojów”.
W „Preludium. Filharmonia pod gwiazdami” na placu im. Krzysztofa Pendereckiego przed filharmonią wystąpią: sopranistki Aleksandra Olczyk i Maria Jaskulska-Chrenowicz, baryton Makary Pihura oraz Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza. Koncert poprowadzi dyrektor filharmonii Maciej Puto. W programie festiwalu Kontrasty obok utworów muzyki klasycznej również piosenki Agnieszki Osieckiej i muzyka z filmu „Chłopi”.
W ramach cyklu „Filharmonia pod gwiazdami” w sobotę (24 sierpnia) na placu przed filharmonią Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Chór Singakademie Frankfurt (Oder), Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Chór Akademicki Politechniki Bydgoskiej, Chór Olivii Centre, dziecięce chóry z Polski i Niemiec pod dyrekcją Rudolfa Tierscha, a także soliści Hye-Young Moon, Ralph Eschrig i Grzegorz Sobczak wykonają dzieło Carla Orffa „Carmina Burana”.
„Nawrzańskie echa” to koncert charytatywny organizowane przez marszałkowskie Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa oraz Fundację Kraj Wspaniały. Wystąpią Daniel Pradella, Dominika Pradella, Dominika Balewska i Asia Czajkowska. Koncert odbędzie się w piątek (23 sierpnia) na terenie Muzeum Ziemiaństwa w Nawrze.
Od piątku do niedzieli (23-25 sierpnia) w Aleksandrowie Kujawskim potrwa współorganizowany przez samorząd województwa XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Stacja Aleksandrów. W ramach festiwalu trzy koncerty w trzech lokalizacjach, m.in. spektakl muzyki filmowej poświęcony kobietom odważnym z udziałem aktora Lecha Dyblika i koncert z okazji dwudziestej rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Szczegóły wydarzenia.
W Dniu Architektury Drewnianej (24 sierpnia) do parków etnograficznych w Toruniu, Kaszczorku i Wielkiej Nieszawce zaprasza toruńskie Muzeum Etnograficzne. Obok zwiedzania skansenów zaplanowano również wykład i prelekcję. Program godzinowy wydarzenia na stronie muzeum.
Pałac Lubostroń w niedzielę (25 sierpnia) organizuje dwa wydarzenia. O godzinie 11 w ramach cyklu „Pałac dzieciom” w „Koncercie w klapkach” wystąpią: Katarzyna Nowaczewska-Manthey, Radosław Manthey i Małgorzata Manthey. W 304. „Koncercie pałacowym”, który rozpocznie się o godzinie 17, wykonane będą kompozycje Astora Piazzolli, Osvalda Pugliese’a i Carlosa Gardela w wykonaniu zespołu Tworek Tango Trio. Otwarta zostanie też wystawa Romualdy Tarasiuk „Naturą malowane”. Bilety do nabycia przed wydarzeniami.
Galeria Sztuki Wozownia w piątek i sobotę (23 i 24 sierpnia) organizuje bezpłatne warsztaty animacji poklatkowej „Zapętlenie”. Obowiązują zapisy.
Samorząd województwa prowadzi 17 instytucji kultury, które oferują szeroki repertuar propozycji kulturalnych.
- Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy
- Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu
- Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu
- Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
- Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
- Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
- Opera „NOVA” w Bydgoszczy
- Ośrodek Chopinowski w Szafarni
- Pałac Lubostroń w Lubostroniu
- Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Książnica Kopernikańska w Toruniu
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy
- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu
- Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
- Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu
- Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu
- Kujawsko -Pomorskie Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
22 sierpnia 2024 r.