Weekend z kulturą

Weekend z kulturą

Województwo Kujawsko-PomorskieMiłość, tęsknota, pożądanie – te uczucia kryją się za partyturami dzieł Ryszarda Wagnera i Ryszarda Straussa. Ich kompozycje będzie można usłyszeć podczas piątkowego koncertu w Filharmonii Pomorskiej.

W piątek (8 grudnia) w bydgoskiej filharmonii odbędzie się koncert „Wagner/Strauss” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Raoula Grüneisa. Partie wokalne wykona sopranistka Nihan Inan. W programie wydarzenia znalazły się fragmenty z opery „Tristan i Izolda” oraz pieśni z cyklu „Wesendonck Lieder” Ryszarda Wagnera, a także poemat muzyczny „Don Juan” i „Taniec Salome” z opery „Salome” Ryszarda Straussa. Początek koncertu z utworami pełnymi pasji i uczuć zaplanowano na 19.

Opera Nova zaprasza na skosztowanie „Napoju miłosnego” w reżyserii Krzysztofa Nazara. Ta opera komiczna skomponowana przez Gaetano Donizettiego miała co prawda premierę kilkanaście lat temu, ale cały czas cieszy się popularnością. Spektakle odbędą się 9 i 10 grudnia.

„Jeden i jedna” to tytuł propozycji weekendowej Teatru im. Wilama Horzycy. „Kameralna Scena na zapleczu zmienia się w laboratorium miłości” – czytamy w opisie przedstawienia. Toruński teatr w sobotę i niedzielę (9 i 10 grudnia) zaprezentuje widzom opowieść o relacjach dwójki młodych osób. Drugą propozycją teatru jest „9 x John L.”, w którym publiczność usłyszy piosenki Johna Lennona i The Beatles w nowych aranżacjach. Utwory „czwórki z Liverpoolu” zabrzmią w niedzielę (10 grudnia) w foyer drugiego piętra.

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu przez kilkanaście dni (od 7 do 19 grudnia) zaprezentuje przedstawienie „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy” w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej. Tomasz Lewandowski przygotował nowe aranżacje pastorałek autorstwa Wandy Chotomskiej (słowa) i Teresy Niewiarowskiej (muzyka). Spektakl jest współczesną wersją opowieści wigilijnej.

W Muzeum Etnograficznym w Toruniu czuć już klimat świąt. W sobotę (9 grudnia) odbędą się tam rodzinne warsztaty „Ubierz choinkę, obdaruj rodzinkę”. Na uczestników czekać będą kujawskie i kurpiowskie twórczynie ludowe, które pokażą jak tworzyć tradycyjne ozdoby i wypieki świąteczne. W niedzielę (10 grudnia) do muzeum zjadą twórcy ludowi z całej Polski. Zaprezentują wyroby rękodzieła artystycznego związane z Bożym Narodzeniem i regionalne przysmaki. Będą naczynia gliniane, wyroby z wikliny, drewniane zabawki i ozdoby świąteczne. Bilety na obydwa wydarzenia są dostępne na stronie www.bilety24.pl.

Również Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w najbliższą sobotę i niedzielę otworzy swe podwoje dla małych i dużych. WOAK organizuje „Mikołajkowy weekend dla rodzin”. Bogaty pogram wydarzenia znajduje się na stronie internetowej ośrodka

Galeria Sztuki „Wozownia” zaprasza na wystawę prac Agaty Przyżyckiej, absolwentki i asystentki na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w  Gdańsku. „Malarstwo Agaty jest ucztą estetyczną dla widza” – tak o jej twórczości pisze toruńska galeria. Otwarcie wystawy nastąpi w piątek (8 grudnia).

Od 8 do 10 grudnia w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy odbędzie się Świąteczny Festiwal Art Mintaka zorganizowany przez Fundację Art Mintaka. Partnerem wydarzenia jest samorząd województwa. W niedzielę (10 grudnia) w ramach festiwalu zaplanowano specjalny koncert kopernikański, w trakcie którego odbędzie się prawykonanie „Rewolucji na flet i tubę” Aleksandra Nowaka.

Samorząd województwa prowadzi 16 instytucji kultury, które oferują szeroki repertuar propozycji kulturalnych.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Pałac Lubostroń w Lubostroniu

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Książnica Kopernikańska w Toruniu

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu

Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu

 

Fot. Justyna Narewska, Próba do koncertu w Filharmonii Pomorskiej

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

8 grudnia 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6895076