Weekend z kulturą

Weekend z kulturą

Inauguracja Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, początek Festynu Archeologicznego w Biskupinie, imprezy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, koncert „Wolności!” w udziałem gwiazd polskiej muzyki, marszałkowski koncert chopinowski, Święto Kapusty, a także początek sezonu w Operze Nova, wystawy w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka oraz spektakle w Teatrze im. Wilama Horzycy – przed nami wyjątkowo bogaty w wydarzenia kulturalne weekend.

„Wolności!” – gwiazdy polskiej muzyki zaśpiewają w Toruniu

Marszałek Piotr Całbecki zaprasza wszystkich mieszkańców i gości regionu na wyjątkowy koncert „Wolności!”, organizowany z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. W niedzielę (16 września) na plenerowej scenie za Urzędem Marszałkowskim zaprezentuje się plejada gwiazd polskiej muzyki: Tomasz Organek, Katarzyna Nosowska, Krzysztof Zalewski, Anita Lipnicka, Muniek Staszczyk, Natalia Kukulska i Mariusz Lubomski. Wstęp wolny, start o godzinie 18. Więcej.

56. Bydgoski Festiwal Muzyczny

Pianiści Rafał Blechacz i Leszek Możdżer, skrzypkowie Jakub Jachowicz i Bomsori Kim, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej i berliński Philharmonia Quartett – w piątek (14 września) rozpoczyna się jedno z najważniejszych polskich wydarzeń poświęconych muzyce klasycznej – 56. Bydgoski Festiwal Muzyczny „Kontrasty-Niepodległa”. Na inaugurację zabrzmią „Stabat Mater” Szymanowskiego i „Credo” Pendereckiego. Więcej.

Festyn w Biskupinie

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza na XXIV Festyn Archeologiczny pod tytułem „Archeomarket. Od wymiany po stragany”, który rozpocznie się w sobotę (15 września). Tegoroczna edycja festynu pozwoli zobaczyć, jak rozwijał się handel od epoki kamienia, przez epokę brązu i żelaza po wczesne średniowiecze. Więcej.

Europejskie Dni Dziedzictwa

W najbliższy weekend (14-16 września) w Kujawsko-Pomorskiem odbędą się kolejne wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Zapraszamy między innymi na Święto Szlaku TeH2O – Techofest w Bydgoszczy, wernisaż wystawy “One budowały Niepodległą” w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury, weekend z zabytkami techniki w Górniczej Wiosce w Pile-Młyn (powiat tucholski) i warsztaty kulinarne z kuchnią z dwudziestolecia międzywojennego w Lubrańcu (powiat włocławski). Więcej.

Marszałkowski koncert chopinowski

W sobotę (15 września) w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbędzie się koncert pianistów Marka Tomaszewskiego i Pawła Wakarecego w ramach cyklu „Niepodległa w kulturze”. Koncert będzie powtórzeniem występu, który odbył się w ubiegłym roku w Paryżu. Więcej.

Święto Kapusty w Brukach Unisławskich

W sobotę (15 września) w Brukach Unisławskich (powiat chełmiński) królować będzie kapusta. W programie dorocznego Święta Kapusty znajdą się degustacje potraw, konkursy, pokazy szatkowania i ubijania kapusty, występy grup artystycznych, pogadanka o zdrowotnych właściwościach kapusty. Gwiazdami imprezy będą znany artysta kabaretowy Marcin Daniec oraz zespól Enej. Więcej

Sezon w Operze Nova

Opera Nova rozpoczyna kolejny, 62. sezon artystyczny, baśnią baletową „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Familijne spektakle odbędą się dwukrotnie w piątek i sobotę (o godzinach 11 i 17) oraz w niedzielę o godzinie 17. Będzie to już 119. przestawienie tego tytułu, którego premiera odbyła się w 2000 r., a obejrzało dotąd blisko 76 tysięcy widzów. Więcej na stronie opery.

Wystawa w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka

Na otwarcie dwóch wystaw zaprasza w piątek (14 września) Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka. Pierwsza z nich to ekspozycja fotografii uczestników 12. Ogólnopolskich Plenerowych Spotkań Fotografików – Transylwania 2018. Wystawa 168 zdjęć jest plonem pracy ośmiu fotografików, którzy w czerwcu przemierzali tereny rumuńskiej Transylwanii. Na drugiej zobaczymy prace malarskie i graficzne dzieci z Rumunii. Dominującą tematyką tych dzieł są sceny z życia codziennego, w których mocno widoczna jest obserwacja z natury, przewijające się motywy architektoniczne, roślinne i ludowe a spajającym je elementem jest człowiek. Więcej na stronie galerii.

Spektakl w Teatrze Horzycy

Weekend (14-16 września) w Teatrze im. Wilama Horzycy to inscenizacje „Natana mędrca” Lessinga. Twórcy spektaklu wpisują ją we współczesny kontekst świata, w którym coraz bardziej widoczne są podziały i konflikty na tle religijnym. Dzieło Lessinga to opowieść o wierze ponad podziałami – religijnymi, rasowymi, politycznymi oraz o potrzebie tolerancji i uznaniu równości poglądów. Więcej na stronie teatru.

Filharmonia Pomorska, Opera Nova, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka i Teatr im. Wilama Horzycy są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj też: Rajdy rowerowe „Ku Niepodległej”

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot.: materiały opery, „Królewna Śnieżka” w Operze Nova,

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7051491