Weekend z kulturą

Weekend z kulturą

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Koncert z okazji urodzin Ignacego Jana Paderewskiego w Filharmonii Pomorskiej, balet na motywach baśni braci Grimm w Operze Nova, zajęcia z ceramiki i warsztaty umuzykalniające dla najmłodszych. Zapraszamy na wydarzenia organizowane przez marszałkowskie instytucje kultury. W ofercie na najbliższy weekend także spektakle i spotkania poświęcone lokalnym twórcom.

Piątkowy (5 listopada 2021 r.) koncert z okazji urodzin Ignacego Jana Paderewskiego w Filharmonii Pomorskiej otworzy uwertura do opery ,,Śpiewacy norymberscy”, a wybitny pianista Dimitry Shishkin wykona ,,Fantazję polską”, która powstała w czasie największej kariery Paderewskiego. Jest to najpopularniejszy utwór w polskiej literaturze pianistycznej. Na zakończenie zabrzmi II Symfonia Sibeliusa. Koncert rozpocznie się o godzinie 19. Bilety wciąż są dostępne.

Balet ,,Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” powstał na motywach słynnej baśni braci Grimm. Wystawiany na scenach operowych i muzycznych w całej Europie, 6, 7 i 9 listopada zaprezentowany zostanie na deskach bydgoskiej Opery Nova. W choreografii Henryka Kowińskiego główne role zatańczą Abigail Cockrell/Mizuki Hihashimo jako Śnieżka, Paweł Nowicki/Tomasz Siedlecki jako Książę oraz Królowa: Angelika Wojciechowska/Olga Karpowicz. Podczas najbliższych spektakli prowadzona będzie zbiórka karmy dla zwierząt. Szczegóły i bilety dostępne na stronie Opery Nova.

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu przez cały weekend zaprasza na musical ,,Friends – the musical parody”. Bilety są jeszcze dostępne.

4 listopada o godzinie 17 zapraszamy do gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Coroczne zaduszki plastyczne poświęcone są pamięci lokalnych twórców. W tym roku w programie spotkania wspomnienie artystów plastyków z Włocławka, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, którzy odeszli w ostatnich 30 latach oraz wspomnienie Jadwigi Sypniewskiej. Wstęp wolny.

Zofia z Odrowąż Pieniążków-Skąpska spisywała swoje wspomnienia, odręcznie stworzyła 21 zeszytów, które jej wnuk Rafał Skąpski opracował i opublikował w formie dwóch tomów ,,Dziwne jest serce kobiece”. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie poświęcone drugiemu tomowi ,,Wspomnienia z Pomorza i Hebdowa” dziś (4 listopada) o godzinie 18. Wstęp wolny.

Gawędy, tradycyjne stroje i śpiewy już w najbliższą niedzielę (7 listopada) od godziny 10 w Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach. Wojewódzkie spotkanie teatrów obrzędu ludowego oraz gawędziarzy i śpiewaków ludowych przyciągną twórców z całego regionu. Na wydarzenie zaprasza Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Bydgoskie KPCK przygotowało także coś dla tych, którzy chcą poznać tajniki ceramiki artystycznej. Uczestnicy kursu poznają różne techniki lepienia kubków, wazonów, misek oraz ich zdobienia. Pierwsze spotkanie 6-7 listopada, obowiązują zapisy.

Najbliższe dni będą wypełnione również aktywnościami dla najmłodszych. W piątek (5 listopada) KPCK organizuje warsztaty umuzykalniające ,,Hej Maluszku, nadstaw uszka!” dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

Zajęcia muzyczne odbędą się także w toruńskim Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury. ,,Hulanki i swawole” to comiesięczne spotkania pobudzające śmiałość i kreatywność poprzez zabawę z muzyką dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Dla starszych pociech (7-11 lat) organizowane są warsztaty ,,Łapacze dźwięków”. Spontaniczna orkiestra dziecięca zagra w sobotę. Na oba warsztaty obowiązują zapisy, które są otwarte do 4.11.2021 r.

Liderzy zespołów, instruktorzy i edukatorzy, nauczyciele i wszystkie pozostałe osoby, które chciałyby efektywniej tworzyć zespoły w swojej pracy mogą wziąć udział w spotkaniu prowadzonym przez Agnieszkę Zakrzewską. Uczestnicy poznają nowe metody pracy twórczej i poszerzą swoje kompetencje. Zajęcia obejmują 16 godzin dydaktycznych, w sobotę i niedzielę (6-7 listopada). Zapisy zamykają się dzisiaj, można ich dokonać na stronie WOAK w Toruniu.

Filharmonia Pomorska im. Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Opera Nova w Bydgoszczy, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu to instytucje kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Opera Nova w Bydgoszczy, balet ,,Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

5 listopada 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7131344