Weekend z kulturą

Weekend z kulturą

Województwo Kujawsko-Pomorskie

„Biesy” – powieść uważana przez wielu za najwybitniejsze dzieło Dostojewskiego na deskach teatru Horzycy w Toruniu! To jedno z ważniejszych, ale niejedyne wydarzenie, na które zapraszamy. Nasze instytucje kultury przygotowały ofertę, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Miłośników teatru zapraszamy w sobotę (26 czerwca 2021 r.) na premierę „Biesów” Fiodora Dostojewskiego. Wybitne dzieło rosyjskiego pisarza w reżyserii Damiana Josefa Necia premierowo zostanie wystawione na dużej scenie Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Za scenografię i kostiumy odpowiadają Maciej Czuchryta i Marta Wieczorek. Muzykę skomponował Sławomir Kupczak, a choreografię stworzył Szymon Dobosik. Tłumaczeniem i transliteracją pieśni zajęła się Gabriela Kubala. Więcej informacji na stronie internetowej.

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu tego samego dnia zaprasza na spektakl „Zbrodnia i karaoke” w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej. Komedia kryminalna z piosenkami granymi na żywo przez toruńskich muzyków zostanie wystawiona w sobotę i w niedzielę. Kabaretowy spektakl, to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy są spragnieni odrobiny relaksu i wytchnienia od codzienności. Więcej informacji na stronie teatru.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza na koncert zespołu Holeviaters. Szeroko pojęta muzyka folk z nutą swingowych standardów zabrzmi w sobotę o godzinie 17. Będzie to pierwszy koncert rozpoczynający wakacyjny cykl w ośrodku. Więcej informacji na stronie internetowej.

Dziś o godzinie 18 Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na  Muzyczny Rejs z piosenkami Hanny Banaszak w wykonaniu Agnieszki Kensik. Wokalistka zaprezentuje widowni najbardziej rozpoznawalne utwory, jak również te mniej znane. Za muzyczną oprawę odpowiedzialny jest pianista Maciej Majcherczak. Więcej informacji o koncercie i biletach na stronie internetowej.  

Propozycje dla melomanów ma, jak zwykle, Filharmonia Pomorska. Już dziś o godzinie 19 koncert „Noce w ogrodach Hiszpanii”. Usłyszymy między innymi tytułowe „Noce w ogrodach Hiszpanii” Manuela de Falli i „El tambor de granaderos” Ruperto Chapiego. Orkiestrę poprowadzi hiszpański dyrygent José Francisco Sánchez, partie  fortepianu wykona Radosław Kurek. Więcej informacji na stronie.

W najbliższą niedzielę (27 czerwca) w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbędzie się spotkanie z twórcami ludowymi, rękodzielnikami oraz producentami lokalnych smakołyków. Tego dnia będzie można również wybrać się na zwiedzanie skansenu, po południu spacerowiczom przygrywać będzie kapela ludowa Echo Kujaw.  Więcej informacji na stronie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Galeria sztuki „Wozownia” w Toruniu przypomina, że już tylko do niedzieli (27 czerwca) będzie można obejrzeć ekspozycję prac Rafała Boettnera-Łubowskiego. Wystawa pt. „Wobec przedmiotu” to zbiór prac artysty z lat 2004 – 2021. Więcej informacji o artyście i jego wystawie na stronie internetowej.

Dla zwiedzających do piątku pozostają otwarte również muzea. Do odwiedzenia wystaw zapraszają Muzeum Etnograficzne w Toruniu i Muzeum Archeologiczne w Biskupinie.

Urząd Marszałkowski prowadzi 15 instytucji kultury. Poza wymienionymi są to również:

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Natalia Kabanow, Próba medialna spektaklu „Biesy”

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

25 czerwca 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7023508