Weekend z kulturą

Parada podczas inauguracji Festiwalu Teatrów Lalek, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Weekend z kulturą

Koncert „Missa pro pace” i inauguracja festiwalu filmowego Tofifest to nasze główne propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą. Oprócz tego zapraszamy na pokonkursową wystawę prac „Zawsze zielono zawsze niebiesko”, zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania”, warsztaty fotograficzne w ramach Vintage Photo Festival w Bydgoszczy, „Madame Batterfly” w Operze Nova i wystawę rzeźb w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

W sobotę (19 października) zapraszamy na koncert patriotyczny poświęcony ofiarom totalitaryzmów Missa pro pace (msza o pokój). Orkiestra symfoniczna Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy pod batutą Rudolfa Tierscha zaprezentuje muzykę skomponowaną przez Wojciecha Kilara. Partie solowe wykonają Iwona Hossa, Ewa Marciniec, Adam Zdunikowski oraz Robert Gierlach. Na scenie towarzyszyć im będzie chór Singakademie (Frankfurt/Oder) oraz chór kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy). W koncercie weźmie udział marszałek Piotr Całbecki. Więcej informacji.

W ten weekend odbędzie się inauguracja festiwalu filmowego Tofifest. W sobotę (19 października) gala otwarcia w CKK Jordanki, której towarzyszyć będzie projekt muzyczny L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra. Gościnnie wystąpią Maria Sadowska i Dorota Miśkiewicz. W Kinie Centrum zobaczymy m.in. „Rejs”, „Piranie” oraz „Hamleta”. Zaplanowano także spotkanie z Janiną Ochojską. Więcej informacji.

Festiwal Teatrów Lalek zakończą dwa spektakle. W sobotę (19 października) na scenie pojawi się „Opowieść plastikowej Torebki”, którą zaprezentuje Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, a w niedzielę (20 października) „Komedia Judyty Grodzieńskiego Teatru Lalek z Białorusi. Więcej informacji.

Trwa bydgoski Vintage Photo Festival. W ten weekend czekają na nas warsztaty fotograficzne. Już jutro (18 października) dzieci od lat 10 wezmą udział w warsztatach z fotografii wielkoformatowej prowadzone przez Marka Noniewicza, a w sobotę (19 października) zainteresowani techniką srebrową i pracą w ciemni zgłębią wiedzę na temat klasycznej fotografii ciemniowej. Zajęcia prowadzi Anita Andrzejewska. Niedzielne południe rozpocznie oprowadzanie po wystawie „Eros i Tanatos. Bydgoskie pionierki fotografii zawodowej 1888-1945”, a o godzinie 13 zaplanowano spacer po mieście śladami bydgoskich pionierek fotografii zawodowej.  Więcej informacji.

Festiwal Filmowy Tofifest, Vintage Photo Festival i Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek są współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W sobotę (19 października) na scenie Opery Nova w Bydgoszczy pojawi się jedna z najwybitniejszych oper Giacomo Pucciniego „Madama Butterfly”. Wykonawczyniami roli tytułowej będą w najbliższych przedstawieniach (19,20,22,23 października) Katarzyna Nowak-Stańczyk i Ilona Krzywicka. Za pulpitem dyrygenckim stanie Maciej Figas. Więcej informacji.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu wzbogaciło się o kolekcję 46 rzeźb autorstwa Józefa Soboty. Rzeźbiarz uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich indywidualności artystycznych w dziedzinie sztuki ludowej. Rzeźby można oglądać także na wirtualnej wystawie.

Towarzystwo Bachowskie w Toruniu zaprasza na wydarzenie „Oto Francja. Między szaleństwem a nagrobkiem”, który odbędzie się w niedzielę (20 października). W programie utwory Jean-Henri D’Angleberta, Françoisa Couperina oraz kompozycje Anny Urszuli Kucharskiej. Więcej informacji.

Książnica Kopernikańska zaprasza na spotkanie, podczas którego zaprezentowane zostaną kultowe polskie bajki: Przygody Misia Colargola, Zaczarowany ołówek, Bolek i Lolek, Miś Uszatek i Gapiszon. Najbliższe spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę (19 października). Kolejne 16 listopada i 14 grudnia. Więcej informacji.

W niedzielę (20 października) w Galerii Wozownia będzie można wziąć udział w bezpłatnym oprowadzaniu z przewodnikiem. Uczestnicy obejrzą trzy wystawy. Wśród nich pokonkursowa wystawa prac 11. Triennale Małych Form Malarskich, w której znajdują się 302 prace 165 artystów. Więcej informacji.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Opera Nova, Galeria Wozownia i Książnica Kopernikańska są jednostkami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Beata Krzemińska
Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Parada podczas inauguracji Festiwalu Teatrów Lalek, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,149,591