Weekend z kulturą

Festiwal Teatrów Lalek otworzy tradycyjna parada baśniowa, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Weekend z kulturą

Oratorium Mesjasz we Włocławku oraz Requiem Verdiego na zakończenie Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego to nasze główne propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą. Oprócz tego zapraszamy na finał Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego, Vintage Photo Festival w Bydgoszczy, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek w Baju Pomorskim, gra miejska w Książnicy Kopernikańskiej, warsztaty rodzinne w Horzycy i Wozowni.

W niedzielę (13 października) w bazylice katedralnej we Włocławku odbędzie się uroczysty koncert oratorium Mesjasz Jerzego Fryderyka Händla w wykonaniu Filharmonii Narodowej. W Filharmonii Pomorskiej jutro (11 października) zabrzmi Requiem Verdiego.

Miłośników fotografii analogowej zapraszamy do Bydgoszczy, gdzie już jutro (11 października) rozpoczyna się Vintage Photo Festival. W ramach wydarzenia w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury odbędzie się spotkanie autorskie z Małgorzatą Czyńską i Katarzyną Gębarowską. Motywacją do rozmowy będzie książka „Zawód: Fotografistka”, która przedstawia historię bydgoskich pionierek zawodowej fotografii. W niedzielę (13 października) w Salonie Hoffman zaplanowano spotkanie z fotografem przyrody Piotrem Górnym. Opowie on o występowaniu ptaków śpiewających w naszej okolicy oraz poruszy temat wykorzystania nowoczesnych metod w cyfrowej fotografii przyrodniczej. Więcej o festiwalu.

Oficjalne otwarcie 26. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania”, organizowanego przez Baj Pomorski odbędzie się w sobotę (12 października). Wydarzenie otworzy tradycyjna parada baśniowa, która przejdzie przez Rynek Staromiejski. Pierwsze przedstawienia będzie można zobaczyć już jutro (11 października). Festiwal potrwa do 19 października, a widzowie obejrzą spektakle artystów z Polski, Litwy, Holandii, Białorusi i Rosji. W programie znalazły się przedstawienia skierowane zarówno do dzieci jak i dorosłych, oraz wydarzenia towarzyszące, m.in. warsztaty, dyskusje, kiermasz książek i przegląd spektakli teatrów osób niepełnosprawnych. Program festiwalu.

Vintage Photo Festival i Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek są współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Książnica Kopernikańska zaprasza na wieczory z polskim filmem fabularnym. Widzowie obejrzą jutro (11 października) film w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skrórzewskiego „Prawo i pięść”. Przed seansem zaplanowano krótkie wprowadzenie, które przedstawi Beata Nicoś-Trenk, nauczyciel języka polskiego z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego VIII Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Wśród widzów rozdane zostaną książkowe albumy „Filmowe Kujawsko-Pomorskie” wydane przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Kolejne seanse 8 listopada i 13 grudnia. Więcej informacji.

W sobotę (12 października) przed wejściem do mediateki przy ul. Raszei 1 rozpocznie się gra miejska „Przestępstwo w mediatece”. Na zwycięzców czekają bestsellery literatury sensacyjnej. Więcej informacji.

Warsztaty dla dzieci i opiekunów przygotowały Teatr im. Wilama Horzycy oraz Galeria Wozownia. W Horzycy odbędą się w niedzielę (13 października) jesienne warsztaty sensoryczne oraz niezwykłe spotkanie z baśnią Isaaca Bashevisa Singera. Więcej informacji. Galeria Wozownia zaplanowała warsztaty „oZNAKuj się”. Uczestnicy będą projektowali symbole/znaki identyfikujące ich samych oraz ich bliskich. Wzory zostaną wykorzystane do stworzenia przypinek. Więcej informacji.

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Książnica Kopernikańska, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu i Galeria Wozownia są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Beata Krzemińska
Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Festiwal Teatrów Lalek otworzy tradycyjna parada baśniowa, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7039535