Weekend z kulturą

„Romeo i Julia” w Operze Nova, fot. Filip Kowalkowski

Weekend z kulturą

Zakończenie sezonu w Filharmonii Pomorskiej, spektakle w Operze Nova i Teatrze Muzycznym oraz koncert w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

Fragmenty z opery „Carmen” Georgesa Bizeta zabrzmią w piątek (14 czerwca) na zakończenie sezonu w Filharmonii Pomorskiej. Partie Carmen zaśpiewa Edyta Kulczak, solistka nowojorskiej Metropolitan Opera. Pozostałe role zaprezentują Katarzyna Trylnik (Micaëla), Tomasz Kuk (Don José), Dorota Nowak (Frasquita), Patrycja Wajs (Mercédès), Sławomir Kowalewski (Escamillo). Orkiestrę Symfoniczną FP poprowadzi Kai Bumann. Więcej na stronie filharmonii.

Na scenie Opery Nova w sobotę i niedzielę (15 i 16 czerwca) ponownie zaprezentują się tancerze, by przedstawić baletową historię „Romea i Julii” z muzyką Sergiusza Prokofiewa. Przepiękne duety w technice tańca klasycznego i ciekawie zakomponowane sceny zbiorowe są dziełem choreografa Paula Chalmera. Scenografię wzorowaną na londyńskim teatrze Globe stworzyła jako tło dla historii szekspirowskich bohaterów Diana Marszałek, zaś cały zespół ubrała w bogato ornamentowane kostiumy Agata Uchman. Więcej na stronie opery.

Teatr Muzyczny ponownie zaprasza na spektakl „Siostry Parry”. Jest to wzruszająca historia dwóch żydowskich sióstr Pegelman, które wiedzione marzeniami o lepszym życiu, wyruszyły z małego galicyjskiego miasteczka wprost do Nowego Jorku. W Ameryce siostry, już pod nazwiskiem Parry, szybko przekonują się, że codzienność nie ma nic wspólnego z rajem. Szalone lata 20-te ubiegłego wieku, zderzenie wyobrażeń z rzeczywistością, życie emigranta – to wszystko składa się na jazzująco–swingującą muzyczną opowieść o marzeniach, miłości, przyjaźni i tęsknocie. Inscenizacja w niedzielę w klubie Od Nowa w Toruniu. Więcej na stronie teatru.

Tria fortepianowe Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Feliksa Mendelssohna Bartholdy’ego zabrzmią w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni w sobotę (15 czerwca). Zaprezentuje je Polish Piano Trio w składzie: Robert Kwiatkowski (skrzypce), Błażej Goliński (wiolonczela) i Dominika Glapiak (fortepian). Do Szafarni z Torunia i Golubia-Dobrzynia można dostać się Chopin Busem. Więcej na stronie ośrodka.

Filharmonia Pomorska, Opera Nova, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny i Ośrodek Chopinowski w Szafarni są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: „Romeo i Julia” w Operze Nova, fot. Filip Kowalkowski

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,151,173