Weekend z kulturą

Weekend z kulturą

Na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą polecamy premierę w Teatrze Horzycy, Jazz Od Nowa Festival i koncerty w Filharmonii Pomorskiej oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

Teatr im. Wilama Horzycy zaprasza w sobotę (23 lutego) na premierę spektaklu „Aktorzy prowincjonalni” w reżyserii Damiana Josefa Necia na podstawie scenariusza filmowego Agnieszki Holland i Witolda Zatorskiego, „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego, a także improwizacji oraz intymnego dziennika video aktorów Teatru Horzycy. Rzecz dzieje się w sali prób prowincjonalnego teatru Do takiego właśnie miejsca przyjeżdża reżyser z Warszawy, który chce wystawić „Wyzwolenie” Wyspiańskiego. Wielki dramat o wielkich ideach rozbudza wielkie oczekiwania i nadzieję, że uda się ze sceny choć jeden raz opowiedzieć o czymś bardzo ważnym. Więcej na stronie teatru.

W Filharmonii Pomorskiej w piątek (22 lutego) koncert z cyklu „Wiek Szostakowicza”. Wystąpią Orkiestra Symfoniczna FP i Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod dyrekcją Kaia Bumanna oraz pianista Rafał Błaszczyk. Zabrzmią VIII Symfonia Szostakowicza i Koncert fortepianowy d-moll Mozarta. Więcej na stronie filharmonii.

Od środy do soboty (20-23 lutego) w toruńskim klubie Od Nowa trwa 19 Jazz Od Nowa Festival. Dziś (21 lutego) wystąpią Adam Pierończyk Tio i Monte Alban, a także kwintet Jaros, Obara, Damasiewicz, Miśkiewicz, Tarwid. Jutro zagrają amerykański duet Iconoklast oraz polsko-amerykańsko-japoński zespół Sylwester Ostrowski & The Jazz Brigade, na zakończenie w sobotę (23 lutego) zaprezentują się gwiazdy tegorocznej edycji Zbigniew Namysłowski Quintet i Urszula Dudziak z zespołem Walk Away. Więcej na stronie festiwalu.

W sobotę (23 lutego) w gmachu głównym Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku odbędzie się spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu Bożeny Sitek — pianistki, muzykologa, poetki, aktorki, którego bohaterami będą Fryderyk Chopin i Maria Wodzińska. Zabrzmią polskie utwory oparte na muzyce ludowej i narodowej (polonezy, kujawiaki, mazurki)  oraz inspirowane polską tradycją i historią, także salonową  (walce), głównie Fryderyka Chopina (Preludia, Nokturny, Walce, Mazurki). Dwusetną rocznicę urodzin Marii Wodzińskiej zaakcentuje utworami, które F. Chopin dedykował Marii: Walcem „Pożegnalnym”  As-dur op. 69 nr 1 i Nokturnem Es-dur op. 9 nr 2. Więcej na stronie muzeum.

Teatr im. Wilama Horzycy, Filharmonia Pomorska i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

fot. Próba do spektaklu „Aktorzy prowincjonalni” w Teatrze Horzycy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7013608