Weekend Niepodległościowy w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Weekend Niepodległościowy w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Muzeum Okręgowe w ToruniuW rozpoczynającym się tygodniu Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na następujące wydarzenia:

13 listopada (sobota) o godz. 12.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na spotkanie ze specjalistą prof. Michałem F. Woźniakiem, poświęcone toruńskiej sztuce złotniczej. Odbędzie się ono przy wystawie. „Królewskie miasto – trzy stulecia przemian kultury artystycznej Torunia (1454-1793)” powstałej z okazji jubileuszu 160-lecia istnienia MOT.

Złotnictwo stanowiło jedną z najważniejszych dziedzin wytwórczości rzemieślniczej i artystycznej Torunia w przeciągu kilku wieków; w stuleciu XVII osiągnęło niebywały rozkwit. Dzieła charakteryzuje wysoka jakość artystyczna i duża biegłość techniczna. Większość zachowanych obiektów stanowią przedmioty liturgiczne, jednak ważne miejsce na muzealnej wystawie zajmują też naczynia świeckie o charakterze reprezentacyjnym. Na przykładzie eksponowanych zabytków omawiana będzie różnorodność typów naczyń i sprzętów, realizowanych w toruńskich zakładach złotniczych, wielość rozwiązań formalnych, bogactwo elementów dekoracyjnych, a także znaczenie zastosowanych motywów oraz wprowadzone i możliwe do odczytania treści ikonograficzne czy też zmiany stylistyczne i rozwój sztuki złotniczej od początku XVII wieku do końca 1 ćwierci XVIII wieku.

Wystawę i działania jej towarzyszące dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

Weekend Niepodległościowy w toruńskim Muzeum Okręgowym. Historia za 11 zł

Z okazji Narodowego Świętej Niepodległości Muzeum Okręgowe Toruniu przygotowało szereg propozycji, stanowiących doskonałą okazję do bliższego poznania dziejów nie tylko dużej, ale i małej Ojczyzny. W dniach 11-14 listopada muzeum ma specjalną ofertę – bilet łączony, w ramach którego wstęp Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów i Muzeum Twierdzy Toruń kosztować będzie jedynie 11 zł. Dodatkowo w ramach ww. biletu będzie można zobaczyć pokaz pt. 3D „Księga Toruń” w Muzeum Historii Torunia – kilkunastominutowy filmy w lekkiej konwencji, ukazujący wybrane, najważniejsze momenty z dziejów miasta (dostępność seansu uzależniona jest od liczby wolnych miejsc).

Natomiast w Muzeum Twierdzy Toruń wszystkie osoby, które chciałyby zwiedzić wystawę w towarzystwie przewodnika, będą mogły to zrobić 11 listopada o godz. 12:00 oraz 13 i 14 listopada o godz. 12:30 za jedyne 20 zł.  W tych dniach przewodnicy opowiedzą nie tylko o wystawie stałej poświęcone Toruniowi, ale także oprowadzą po wystawie „Policja Państwowa 1919 – 1939″ i Państwowy Korpus Bezpieczeństwa – Policja Polskiego Państwa Podziemnego”.

Pocztówkowa akcja „Świętujemy razem, że Mamy Niepodległą”

Muzeum Okręgowe w Toruniu bierze także, jak co roku, udział w akcji społecznej ŚWIĘTUJMY RAZEM, ŻE MAMY NIEPODLEGŁĄ! W oddziałach muzeum dostępne będą BEZPŁATNE POCZTÓWKI + ZNACZKI (*ważne do końca listopada).

Pocztówkowe wyznanie w stylu retro ma ponadczasową symbolikę: niesie z oddali szczere wyrazy pamięci i miłe pozdrowienia. Wystarczy odwiedzić oddział Muzeum, wybrać interesujący wzór, wypisać życzenia i wysłać. Pocztówką, która zmniejsza dystans między nadawcą a odbiorcą, promujemy radosne świętowanie uwalniające pozytywne emocje od Bałtyku do Tatr!

 

10 listopada 2021 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,686,086