We wtorek rozpoczyna się festiwal DUN

We wtorek rozpoczyna się festiwal DUN

We wtorek (19 września) w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy rozpocznie się kolejna edycja festiwalu DUN. Tegoroczna odsłona wydarzenia będzie poświęcona czterem dziedzinom nauki: astronomii, biologii, chemii i fizyce.

Stanowiska będą dostępne nieodpłatnie dla uczestników wydarzenia od wtorku do czwartku w godz. 8.30-15.30. Z przygotowanych aktywności będzie można skorzystać w ogrzewanym namiocie przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Na każdym ze stanowisk będzie można zapoznać się z informacjami dotyczącymi badań naukowych i sylwetkami polskich naukowców, którzy zajmują się danym problemem badawczym, a także przeprowadzić eksperymenty.

W strefie astronomii uczestnicy zapoznają się z odkryciem fal grawitacyjnych. – Na stanowisku będzie można przekonać się, w jaki sposób jest wyobrażana grawitacja i dzięki jakiej właściwości materii ona istnieje – mówi Marcin Centkowski z Młyna Wiedzy. – Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego fale grawitacyjne mogą odgrywać niezwykle istotną rolę w poznawaniu Wszechświata. Na innym stanowisku zapoznamy się z typami gwiazd, jakie występują we Wszechświecie – dodaje.

Strefa fizyki to stanowiska poświęcone bozonowi Higgsa i jednostkom miar. Kolejna strefa to stanowiska poświęcone chemii. Uczestnicy będą mogli zbudować modele cząsteczek oraz struktur nadcząsteczkowych. Zapoznają się z właściwościami niektórych materiałów węglowych. Na stanowisku poświęconym „słonecznym zabawkom” zajrzymy do wnętrza ogniw słonecznych. – Sprawdzimy, jakie materiały są używane do ich produkcji, a także poznamy zasadę ich działania. Trzecie stanowisko będzie poświęcone blokom budulcowym badanym w chemii supramolekularnej. Uczestnicy zapoznają się z działaniem niektórych maszyn molekularnych, a część układów zobaczą na animacjach i wykonają doświadczenia – wyjaśnia Marcin Centkowski.

Czwarta strefa będzie poświęcona biologii. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób pojedyncza zmiana sekwencji nukleotydowej może mieć konsekwencje dla naszego zdrowia, zobaczyć i przygotować preparaty mikroskopowe (wybarwiać organelle komórkowe i obserwować różne rodzaje komórek i tkanek), a także zapoznać się z budową pszczół i dowiedzieć się, jak czują zapach, smak.

Wszystkie stanowiska w ramach festiwalu będą dostępne w dniach 19-21 września w godz. 8.30-15.30. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Festiwal nauki: piknik popularnonaukowy – zadanie finansowane w ramach umowy 872/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

 

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6869158