Ważne GADKI z dziećmi

Gadki

Ważne GADKI z dziećmi

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę jest realizatorem kampanii „Gadki, czyli proste rozmowy na trudne tematy”. Głównym adresatem akcji są rodzice, którzy w naturalny i przyjazny sposób mają edukować dzieci, jak unikać zagrożeń związanych z wykorzystywaniem seksualnym, wplatając ten temat w codzienne, proste rozmowy z dziećmi.

Materiały i przekazy kampanii inspirowane są materiałami Rady Europy „Kiko and the Hand” oraz brytyjskiej organizacji NSPCC „Underwear Rule”. Obydwie wspomniane akcje opierają się na tzw. bieliźnianej zasadzie – zbiorze wskazówek dotyczących rozmów z dziećmi na temat ochrony przed wykorzystywaniem.

Według badań co piąte dziecko w Europie doświadczyło wykorzystywania seksualnego. Ocenia się, że w zdecydowanej większości przypadków dziecko znało sprawcę i ufało mu.

Jakich 5 wskazówek może ochronić dzieci przed wykorzystywaniem ?

Przekaz kampanii opiera się na tzw. Zasadzie GADKI – kilku wskazówkach, które pomogą dziecku ochronić się przed wykorzystywaniem:

G – gdy mówisz „nie”, to znaczy „nie”

A – alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy

D – dobrze zrobisz, mówiąc o tajemnicach, które Cię niepokoją

K – koniecznie pamiętaj, że Twoje ciało należy do Ciebie

I – intymne części ciała są szczególnie chronione

Jednym z głównych elementów tegorocznej kampanii GADKI będzie webinar dla rodziców „Nie ma nic prostszego niż GADKI z dzieckiem”, podczas którego uczestnicy dowiedzą się m.in.:

  • Dlaczego rozmowy na temat zasad ukrytych w słowie GADKI są takie ważne i kiedy jest dobry czas, aby je zacząć?
  • Co zrobić, jeśli dziecko powie coś, co zaniepokoi rodzica?
  • Na co zwrócić uwagę, żeby taką rozmową nie wystraszyć dziecka?

Webinar odbędzie się 14 lipca w godz. 19:30-21:00. Link do wydarzenia będzie dostępny na stronie gadki.fdds.pl.

Fundacja przygotowała również scenariusz zajęć domowych dla rodziców, a dla najmłodszych zestawy materiałów edukacyjnych, które łączą naukę o bezpieczeństwie z zabawą. Wśród nich są m.in.: puzzle, kolorowanki, zadania obrazkowe i karty pracy.

Materiały będą publikowane cyklicznie na stronie kampanii i mogą posłużyć rodzicom jako pretekst do szerszej rozmowy, uzupełnienie wiedzy czy podsumowanie i sprawdzenie, czego dziecko już się dowiedziało.

Nieodłącznym elementem kampanii GADKI jest kilkuminowy film animowany dla dzieci „GADKI z psem” – który pomaga w identyfikowaniu zagrożeń, utrwalaniu w świadomości dziecka pojęć: zły dotyk, zła tajemnica oraz we właściwym reagowaniu w sytuacjach naruszających granice cielesności.

Więcej o akcji na stronie kampanii

 

Źródło: fdds.pl

Grafika: fdds.pl

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164384

Skip to content