19 sty Warsztaty ściętej stalówki
Bydgoskie Muzeum Okręgowe zaprasza na ciekawe warsztaty kaligraficzne. Dzięki nim można udoskonalić zdolności manualne, poprawić koncentrację, a także wyciszyć.
Na pewno niejeden z nas w sytuacji, gdy trzeba sięgnąć po długopis, żartuje, że niemal zatracił umiejętność pisania. Komunikacyjną codzienność obsługujemy klawiaturami i ekranami dotykowymi, a pióro czy długopis odchodzi do lamusa. W wielu tzw. wysoko rozwiniętych krajach toczy się już spór nad sensem nauki w szkołach pisma odręcznego, bo skoro światem zawładnęły klawiatury, to czas lepiej poświęcić na naukę składni i ortografii niż na mozolne ćwiczenie ręki i oka.Przeciwnikiem tego jest włoski lingwista prof. Francesco Sabatini, autor „Słownika Języka Włoskiego”. Według jego ustaleń, posługiwanie się wyłącznie klawiaturą zmniejsza kreatywność językową, spowalnia rozumienie tekstu. Pozbawia też mózg wielu cennych funkcji rozwiniętych dzięki zdolnościom manualnym. Pisząc ręcznie, selekcjonujemy informacje i musimy bardziej się skoncentrować.
W Polsce na ten temat się nie dyskutuje i nikt nie ma pomysłu, by zaniechać nauki pisania ręcznego. Doceniając zalety sztuki kaligrafii, bydgoskie Muzeum Okręgowe organizuje regularnie warsztaty kaligraficzne, cieszące się dużą popularnością. Najbliższe z nich „Uncjała – wstęp do stalówki ściętej”, odbędą się 22 stycznia. Uncjała to pełne, zaokrąglone pismo z dość pogrubionymi literami używane od trzeciego wieku przed naszą erą. Było to oficjalne pismo kościoła chrześcijańskiego w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Nazwa „Uncjała” pochodzi od słowa „Uncia”, które oznacza „cal” lub „wysoka na cal litera” i odnosi się do wysokości liter. Jest to pismo wyłącznie majuskułowe (tylko wielkie litery).
– Pismo to najczęściej wykorzystujemy, jako pretekst do pierwszego spotkania ze stalówką ściętą, nie tylko ze względu na chronologiczne nawiązania historyczne. Jej okrągłe kształty stają się doskonałym ćwiczeniem, wprowadzeniem w świat kaligrafii – informują organizatorzy zajęć. Poprowadzi je Aleksandra Ćwikowska, założycielka Nice Letter Studio w Warszawie, stypendystka, a następnie członkini, Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego, a także Chicago Calligraphy Collective. Jest autorką licznych kursów i warsztatów kaligraficznych.
Warsztaty ściętej stalówki
22 stycznia, sobota, godz. 13.00, ul. Gdańska 4, Muzeum (sala audiowizualna), wstęp do muzeum: 35 zł, liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zakupu biletów.
Bilety można zakupić na dwa sposoby:
– w kasie Muzeum Okręgowego, ul. Gdańska 4 (z wyjątkiem poniedziałków)
– przelewem na konto nr 45 1240 1183 1111 0011 0159 1497
W tytule przelewu należy wpisać: „Wstęp do MOB – Uncjała – imiona i nazwiska uczestników – adres e-mail – numery telefonu”, oraz przesłać potwierdzenie przelewu na adres: nauka@muzeum.bydgoszcz.pl
Kaligrafia japońska
Natomiast 29 stycznia MOB zaprasza na warsztaty kaligrafii japońskiej dla początkujących. Trzygodzinną przygodę z pędzlem i tuszem uczestnicy rozpoczną tak, jak japońscy adepci kaligrafii, od *eiji happō*, nauki ośmiu podstawowych pociągnięć pędzla, na których bazują wszystkie ideogramy sino-japońskie *kanji*. Poznają też podstawy teoretyczne i praktyczne, historię kaligrafii, jej cechy szczególne oraz instrumentarium. Świat japońskiego pisma pokaże Wojciech Nowak. japonista, tłumacz, asystent na specjalności japonistyka na UMK w Toruniu. Stypendysta japońskiego ministerstwa edukacji i Fundacji Japońskiej.
Warsztaty kaligrafii japońskiej
Sobota, 29 stycznia 2022 r., godz.13.00, Muzeum, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna), wstęp – 35 zł, liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zakupu biletów.
Bilety można zakupić na dwa sposoby:
– w kasie Muzeum Okręgowego, ul. Gdańska 4 (z wyjątkiem poniedziałków)
– przelewem na konto nr 45 1240 1183 1111 0011 0159 1497
W tytule przelewu należy wpisać: „Wstęp do MOB – Kaligrafia japońska dla początkujących – imiona i nazwiska uczestników – adres e-mail – numery telefonu”, oraz przesłać potwierdzenie przelewu na adres: nauka@muzeum.bydgoszcz.pl
Fot. MOB: Zajęcia kaligraficzne w MOB cieszą się zawsze dużą popularnością
19 stycznia 2022