Warsztaty reżyserskie w WOAK-u (25-26 września)

warsztaty reżyserskie

Warsztaty reżyserskie w WOAK-u (25-26 września)

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu zaprasza na warsztaty reżyserskie z Ireneuszem Maciejewskim.

ADRESACI:
Osoby prowadzące amatorskie grupy teatralne, które posiadają doświadczenie, ale potrzebują nowych bodźców bądź pomocy w usystematyzowaniu swoich pomysłów na działania twórcze. Do udziału zapraszamy animatorów kultury, instruktorów teatralnych, nauczycieli i pedagogów oraz aktywnych w obszarze teatru amatorskiego studentów i młodzież.

CEL:
Poznanie zasad i tajników sztuki reżyserii i kształtowanie umiejętności kierowania zespołem artystycznym poprzez rozwijanie cech osobowości lidera.

PROGRAM:
Uprawianie wielu dziedzin sztuki jest doświadczeniem indywidualnym, inaczej jest w sztuce reżyserii – ona domaga się pracy zespołowej. W powstanie dzieła scenicznego czy filmowego angażuje się wiele indywidualności artystycznych, które zainspirować i pogodzić może tylko charyzmatyczny lider. W sztuce reżyserii pewne elementy są stałe i schematyczne, dlatego, żeby sprawnie reżyserować, nie wystarczy „mieć wizję”, ale trzeba też znać proces tworzenia sztuki, umieć zaplanować kolejne etapy, przewidywać problemy i rozwiązywać konflikty.

Warsztaty poprowadzi aktor, reżyser, autor sztuk teatralnych i projekcji multimedialnych, który w swoim dwudziestoletnim dorobku teatralnym zrealizował ponad 40 premier teatralnych. W pierwszej części warsztatów prowadzący przedstawi w skondensowanej formie tajniki reżyserskiego rzemiosła na przykładzie własnych doświadczeń. Omówi klasyczne obowiązki reżysera, wskaże podstawowe błędy w komunikacji między reżyserem a innymi artystami, opisze w jaki sposób organizować i prowadzić próby, jak pracować z aktorem, skąd czerpać inspirację.

Druga część warsztatów ma charakter praktyczny: uczestnicy poznają najważniejsze ćwiczenia z reżyserii oraz psychologii, które zainspirują ich do oryginalnego, twórczego i syntetycznego myślenia oraz nauczą spostrzegawczości. Pod kierunkiem prowadzącego przygotują własne egzemplarze reżyserskie, zaplanują próby teatralne, przeprowadzą etiudy z aktorem. Wcielając się w role reżysera i aktora. Uczestnicy poznają nowe narzędzia pracy reżyserskiej, zapoznają się z zasadami scenicznymi oraz organizacją pracy podczas prób . Przeprowadzą symulację pracy w zespole twórców teatralnych i wypracują wspólny projekt.

PROWADZĄCY:
Ireneusz Maciejewski – reżyser teatralny, aktor lalkarz, filmowiec, montażysta, performer, kiedyś mim, z zamiłowania fotograf – człowiek orkiestra. Autor sztuk, adaptacji teatralnych oraz tekstów piosenek. Absolwent Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Lalkarski w Białymstoku, kierunek reżyseria oraz kierunek aktorski), Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie oraz SGH w Warszawie na Kierunku Menedżer Kultury. Zrealizował ponad 40 spektakli teatralnych. Jest autorem kilku projekcji multimedialnych, a także form filmowych wykorzystanych do przedstawień. W 2020 r. otrzymał nagrodę z ZASP za interesującą inicjatywę stworzenia oryginalnego internetowego studia telewizyjnego „Spotkania Tv” promującego teatr lalek, a w 2019 od UMK za najlepszy spektakl w Teatrze Baj Pomorski w sezonie 2018/19. Prowadzi liczne edukacyjne warsztaty artystyczne, teatralne i multimedialne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Juror w wielu konkursach recytatorskich, interpretacji teatralnych.

HARMONOGRAM:
Warsztaty obejmują 18 godz. dydaktycznych
– sobota 25.09.2021 r. w godz. 10:00-17:00
– niedziela 26.09.2021 r. w godz. 9:00-16:00

TERMIN ZGŁOSZEŃ I WPŁAT:
do 17 września 2021 r.
Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń!

MIEJSCE:
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, ul. Szpitalna 8

CENA: 200 zł

WIĘCEJ INFORMACJI:
Ireneusz Maciejewski – tel. 56 652 27 55
e-mail: ireneusz.maciejewski@woak.torun.pl

Formularz rejestracyjny na stronie WOAK-u – TUTAJ

25 sierpnia 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7189502

Skip to content