Wakacje w e-Szkole: z historią za pan brat

Pracownia Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej

Wakacje w e-Szkole: z historią za pan brat

Kim byli wikingowie? Jak żyli pradawni mieszkańcy Kujaw i ziemi dobrzyńskiej? Kto rozszyfrował kod Enigmy? Czym był Cud nad Wisłą i jaką rolę w wojnie polsko-bolszewickiej odegrały formacje wojsk balonowych? Odpowiedzi na pytania poznacie podczas letnich spotkań z Kujawsko-Pomorską Szkołą Internetową. W programie na ten tydzień także zajęcia ruchowe dla całej rodziny oraz wirtualna wycieczka do grudziądzkiego planetarium, gdzie wspólnie z astronomami spoglądać będziemy w rozgwieżdżone niebo.

 Zależy nam, by wakacyjna Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa oferowała młodym widzom nie tylko rozrywkę, ale też wiele interesujących zajęć, które pozwolą poszerzyć wiedzę o regionie i dziedzictwie Kujaw i Pomorza. Do współpracy zaprosiliśmy pasjonatów historii, którzy w ciekawy, atrakcyjny sposób opowiadają o naszej przeszłości i wydarzeniach zajmujących ważne miejsce w zbiorowej pamięci – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Wczoraj (10 sierpnia) Zbigniew Milkiewicz, nauczyciel historii w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu zabrał w wirtualną podróż do Stanów Zjednoczonych u końca XIX wieku. Zajęcia poświęcone były kampanii prezydenckiej z 1896 roku. Widzowie e-Szkoły dowiedzieli się również kim byli wikingowie. O życiu tych skandynawskich wojowników opowiedział  Przemysław Chudzik z Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Na spacer z kijkami, czyli nordic walking zabrał Mariusz Krzemiński, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Grzybnie (powiat chełmiński).

Dziś (11 sierpnia) zapraszamy na spotkanie z Ryszardem Kałaczyńskim, polskim maratończykiem, który mówić będzie o swojej miłości do biegów długodystansowych, życiowych rekordach i sportowych planach na przyszłość. Marek Noniewicz z Muzeum Fotografii w Bydgoszczy opowie o dawnych aparatach fotograficznych i pierwszych fotografiach. Miłośnikom historii i łamigłówek polecamy zajęcia Jerzego Lelwica, kustosza Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy poświęcone historii słynnej maszyny szyfrującej Enigmy. O kulturze i życiu dawnych mieszkańców Kujaw i ziemi dobrzyńskiej opowie Paweł Sobczyk, archeolog z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Zachęcamy także do wysłuchania opowieści o mieszkankach naszego regionu, które przyczyniły się do obudowy niepodległości powojennej Polski. Sylwetki tych wyjątkowych postaci zaprezentuje Agnieszka Wysocka z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Gośćmi środowych(12 sierpnia) rozmów Jana Wyczółkowskiego z Laboratorium św. Jana Pawła II w Toruniu będą nauczycielki, które w swoich szkołach utrwalają i upowszechniają dziedzictwo świętego Jana Pawła II. W programie także m.in. warsztaty z fizyki, których tematem będzie ruch.

W czwartek (13 sierpnia) z kamerą udamy się do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu. Zajęcia poprowadzi Sebastian Soberski, który łączyć się będzie online z astronomami i naukowcami z Pracowni Komet i Meteorytów Polish Fireball Network, przedstawicielstwa Europejskiego Obserwatorium Południowego w Polsce, Instytutu Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, astrobazy w Świeciu i Dobrzyniu nad Wisłą. Na zakończenie połączymy się z czeskim naukowcem Janem Janikiem przebywającym na Rodos w Grecji, z którym oglądać będziemy Perseidy.

Na zakończenie tygodnia (piątek, 14 sierpnia) proponujemy cykl zajęć historycznych związanych tematycznie z setną rocznicą Cudu nad Wisłą. Zachęcamy do wysłuchania wykładu poświęconego polskiej kawalerii w dwudziestoleciu międzywojennym, opowieści o wojnie polsko-bolszewickiej, żołnierzach wojsk balonowych i ich udziale w bitwie warszawskiej, a także lekcji o umundurowaniu i uzbrojeniu polskich żołnierzy w 1920 roku. Zajęcia poprowadzą profesor Maciej Krotofil i doktor Michał Targowski z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Szymon Wiśniewski, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu, Leszek Kalicki, historyk, członek radziejowskiego Towarzystwa Miłośników Kujaw oraz Michał Masłowski, założyciel grudziądzkiego Ośrodka Jeździeckiego Rywal im. Centrum Wyszkolenia Kawalerii.

Bitwa warszawska, zwana zwyczajowo Cudem nad Wisłą, uznawana jest za jedno z najważniejszych zwycięstw polskiej armii. W sierpniu 1920 roku walki toczyły się również na przedpolach Włocławka. W sobotę (15 sierpnia) w tym mieście odbędą się wojewódzkie obchody upamiętniające setną rocznicę wydarzeń. Więcej.

Dzień wcześniej, 14 sierpnia, w parku miejskim na Bydgoskim Przedmieściu odbędzie się ceremonia odsłonięcia pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych. Monument, hołd poległym w wojnie bolszewickiej 1920 roku, zniszczony na rozkaz niemieckiej administracji okupacyjnej w 1939 roku, po 81 latach powróci na swoje miejsce. Autorem repliki jest toruński artysta Maciej Jaogodziński-Jagenmeer. Więcej.

Lekcje można oglądać na czterech kanałach:

Wszystkie zajęcia są rejestrowane i archiwizowane na YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła. Można je oglądać także poza godzinami emisji.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6971098