W Młynie Wiedzy “SPINają Naukę”

Spotkania online w Młynie Wiedzy

W Młynie Wiedzy “SPINają Naukę”

Od 15 do 20 lutego w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie można wziąć udział w pokazach naukowych “4 żywioły”, obejrzeć polskie filmy dokumentalne, a także spotkać się online z zaproszonymi gośćmi. Jednym z nich będzie Tomasz Raczek, znany krytyk filmowy.

Pokazy naukowe “4 żywioły”

Pokazy naukowe "4 żywioły"W budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji będą odbywały się pokazy naukowe: “Ogień i woda” oraz “Ziemia i powietrze”. – W ramach pierwszego pokazu pokażemy nietypowe płomienie i ich piękne barwy, zademonstrujemy, jakim świetnym rozpuszczalnikiem jest woda i wykonamy barwne reakcje, wyjaśnimy i pokażemy, czym jest napięcie powierzchniowe i przy użyciu suchego lodu zrobimy giga bańkę mydlaną – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. W trakcie pokazu “Ziemia i powietrze” uczestnicy poznają właściwości skroplonego azotu i obiektów nim schłodzonych, gęstości różnych gazów oraz gazów o różnych temperaturach, niezwykłe efekty dźwiękowe, eksperymenty z ciśnieniem powietrza oraz z jego wirami, zaskakujące wahadła, a skończymy kraterami, wulkanami i trzęsieniem ziemi.

Pokazy “Ogień i woda” odbędą się w dniach 15-20 lutego w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji (4. piętro) o godz. 10:00 i 13:00. Planowany czas prezentacji do 30 minut. Pokazy “Ziemia i powietrze” są zaplanowane w godz. 11:30 i 14:30. Oba pokazy będzie można również zobaczyć na kanale You Tube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Na pokazy w formie stacjonarnej obowiązują zapisy pod adresem poczty elektronicznej: p.ladynska@centrumnowoczesnosci.org.pl. W temacie trzeba wpisać tytuł pokazu. W treści wiadomości należy podać godzinę pokazu oraz liczbę uczestników. Centrum prosi także o informację ile osób posiada aktualne na dzień pokazu certyfikaty zaszczepienia przeciwko COVID-19. Liczba uczestników na pokazach jest ograniczona ze względu na zasady reżimu sanitarnego.

Przegląd filmów dokumentalnych i spotkania ze specjalistami

Jednym z zaproszonych specjalistów jest dr Radosław Osiński, kurator kina Centrum w CSW w Toruniu

Spotkanie online z Radosławem OsińskimOd 15 do 19 lutego na kanale You Tube Młyna Wiedzy zostaną udostępnione cztery filmy dokumentalne: “Biegacze”, “Łowcy miodu”, “Over the limit” i “Ostatnia góra”. Pierwszy z nich jest poświęcony ultramaratończykom. Film Łukasza Borowskiego przybliża widzom stan ekstremalnego wysiłku fizycznego i momenty kryzysów psychicznych, z którymi mierzą się biegacze. “Łowcy miodu” to opowieść Krystiana Matyska o życiu pszczół. Kamera zagląda do wnętrza współczesnego ula i tradycyjnej barci, wędruje po polach, dzikich lasach, górach i wielkich miastach Europy i Azji. “Over the limit” w reż. Marty Prus to historia Margarity Mamun, trenującej gimnastykę akrobatyczną. Film w emocjonalny sposób opowiada o psychicznych kosztach, jakie niesie ze sobą uprawianie wyczynowego sportu. “Ostatnia góra” to film z 2019 roku w reż. Dariusza Załuskiego, którego akcja rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2. Grupa wspinaczy, pod kierunkiem Krzysztofa Wielickiego, próbuje dokonać historycznego wejścia na szczyt. Wyprawową rutynę przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekiej Nanga Parbat.

W sobotę CNMW zaprasza na pokaz filmu “1970” w reżyserii Tomasza Wolskiego, który odbędzie się w Centrum Innowacyjnej Edukacji o godz. 17:00, po którym zaplanowano spotkanie (w wersji hybrydowej) z dr hab. Sylwią Galij-Skarbińską.

Harmonogram spotkań online:

15.02. (wtorek) – Jagoda Gręźlikowska, psycholożka sportu, nauczycielka akademicka na UMK i warszawskim AWF. Rozmowa będzie dotyczyła psychologii sportu, roli psychologa w życiu sportowców (link do spotkania)

16.02. (środa) – dr Radosław Osiński, filmoznawca, kurator “Kina Centrum” w CSW w Toruniu. Rozmowa będzie dotyczyła historii polskiego kina dokumentalnego (link do spotkania)

17.02. (czwartek) – Tomasz Raczek, krytyk filmowy i youtuber, redaktor naczelny “Magazynu Filmowego”, autor audycji RACZEK MOVIE w Radiu Nowy Świat. Rozmowa będzie dotyczyła filmów dokumentalnych, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej kinematografii (link do spotkania)

18.02. (piątek) – dr Radosław Osiński. Rozmowa będzie poświęcona gatunkom i rodzajom filmów dokumentalnych (link do spotkania)

19.02. (sobota) – dr hab. Sylwia Galij-Skarbińska, prof. UMK. Historyczka, politolożka, specjalistka w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego. Rozmowa będzie dotyczyła filmu “1970”, wydarzeń “Grudnia 70”, a także funkcji i roli filmów dokumentalnych z perspektywy historyka (link do spotkania)

Rozmowy z gośćmi będą odbywały się w godz. 17:00-18:00.

Program wydarzeń jest dostępny na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Działania realizowane przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są częścią projektu “SPINaj Naukę”, realizowanego przez Stowarzyszenie “Społeczeństwo i Nauka SPIN”, w którym promowane są osiągnięcia polskich naukowców oraz jest upowszechniania wiedza o ważnych odkryciach naukowych. Projekt otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu “Społeczna Odpowiedzialność Nauki”.

7 lutego 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646196

Skip to content