W Młynie Wiedzy o epidemii, wirusach i żywiołach

SPINaj naukę: Młyn Wiedzy zaprasza na pokazy naukowe

W Młynie Wiedzy o epidemii, wirusach i żywiołach

Pokazy naukowe “Żywioły w akcji”, projekcje filmów poświęcone epidemiom i wirusom, a także spotkania ze specjalistami z zakresu psychologii, cyberbezpieczeństwa, wirusologii i filmu – to główne wydarzenia przygotowane przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w ramach projektu “SPINaj Naukę”.

“SPINaj Naukę” to nowa inicjatywa Stowarzyszenia “Społeczeństwo i Nauka SPIN“, poprzez którą będą promowane osiągnięcia polskich naukowców oraz upowszechniana wiedza o ważnych odkryciach naukowych. Jedenastu członków konsorcjum, do którego należy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, w ciągu dwóch lat trwania projektu zorganizuje kilkaset wydarzeń popularnonaukowych: wykładów, warsztatów, pokazów, ale też pikników naukowych, gier miejskich, spektakli, koncertów czy letnich obozów dla dzieci i młodzieży.

W najbliższym czasie zapraszamy na pokazy naukowe poświęcone czterem żywiołom, ale to nie wszystko – informuje Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. – W ramach działań projektowych zajmiemy się również problemem epidemii i wirusów na różnych płaszczyznach: psychologicznej, medycznej, społecznej i filmoznawczej. Zaprezentujemy filmy i zaprosimy do rozmów z zaproszonymi gośćmi. Spotkania będą nawiązywały do tematyki przedstawionej w filmach, jak również będą poruszały szerszy zakres problematyki związanej z wirusami i epidemiologią – dodaje.

Wszystkie wydarzenia przygotowane przez toruńskie centrum nauki są bezpłatne dla uczestników. Oferta jest kierowana do uczniów szkół wszystkich poziomów nauczania oraz osób indywidualnych. Ze względu na utrzymujący się stan epidemii, działania będą realizowane online.

Pokazy naukowe

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowało pokazy naukowe “Żywioły w akcji”.

W ramach odsłony pokazu „Ogień i woda” pokażemy nietypowe płomienie i ich piękne barwy

, zademonstrujemy jakim świetnym rozpuszczalnikiem jest woda i wykonamy barwne reakcje

 – mówi Marcin Centkowski. – Wyjaśnimy i pokażemy, czym jest napięcie powierzchniowe i przy użyciu suchego lodu zrobimy giga bańkę mydlaną, 

pokażemy wodny światłowód i uwidocznimy niezwykłe kształty spadającej wody

 oraz sprawimy, że prawie zwykła rura będzie śpiewać – dodaje.

Druga odsłona pokazów (“Ziemia i powietrze”) pozwoli poznać i zobaczyć właściwości skroplonego azotu i obiektów nim schłodzonych

gęstości różnych gazów, oraz gazów o różnych temperaturach, 

wizualizację fal dźwiękowych za pomocą rury Rubensa i innych efektów dźwiękowych, 

efekty magnetyczne związane z prądami wirowymi w różnych konfiguracjach magnesu i przewodnika oraz 

magnetyzm ziemskich minerałów
.

Pokazy będzie można zobaczyć za pośrednictwem kanału Młyna Wiedzy w serwisie You Tube.

Filmy i spotkania

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na platformie VOD udostępni filmy związane z tematyką epidemii i wirusów. Widzowie zobaczą takie filmy jak: “Koronawirus: dziennik z kwarantanny w Pekinie”, “Zero Days”, “To już ostatnie dni”, “Test na życie” oraz “Exit”.

Aby zobaczyć (bezpłatnie) wideo, będzie trzeba założyć bezpłatne konto użytkownika.

Toruńskie centrum nauki zaplanowało również spotkania z psychologiem, filmoznawcą oraz specjalistami od cyberbezpieczeństwa i wirusologii. Uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać o kwarantannie i odosobnieniu oraz ich wpływowi na zdrowie psychiczne, a także o sposobach radzenia sobie w “nowej” rzeczywistości. Poruszone zostaną także  zagadnienia zw. z wirusami komputerowymi, epidemią w kulturze popularnej (w kinie), wątpliwościami dotyczącymi stanu epidemii oraz strachu przed wirusami.

Harmonogram spotkań:

  • 22 marca, godz. 19:00 – Magdalena Jawor (psycholożka)
  • 23 marca, godz. 19:00 – Klaudia Skelnik (specjalistka w zakresie cyberbezpieczeństwa)
  • 24 marca, godz. 19:00 – Radosław Osiński (filmoznawca, kurator kina “Centrum” w CSW)
  • 25 marca, godz. 19:00 – Radosław Osiński (filmoznawca, kurator kina “Centrum” w CSW)
  • 26 marca, godz. 19:00 – dr hab. Monika Adamczyk-Popławska (wirusolożka)

 

Spotkania będą odbywały się za pośrednictwem platformy ZOOM. Linki do poszczególnych spotkań (oraz szczegółowe opisy filmów i spotkań) są dostępne na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.


„SPINaj naukę” to nowa inicjatywa Stowarzyszenia „Społeczeństwo i Nauka SPIN”, poprzez którą będą promowane osiągnięcia polskich naukowców oraz upowszechniana wiedza o ważnych odkryciach naukowych.

Projekt jest dofinansowany z Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki i będzie realizowany do sierpnia 2022 roku we współpracy z 11 partnerami – Członkami Stowarzyszenia.

Do współpracy przy projekcie członkowie konsorcjum zaprosili ponad 100 polskich naukowców, ekspertów i popularyzatorów nauki z różnych dziedzin, wspólnie z którymi będą przybliżać zagadnienia z obszaru nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych.

Partnerami projektu są: Centrum Nauki Experyment, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Fundacja Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha, Fundacja Uniwersytet Dzieci, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, Gmina Miasta Ciechanów, Hevelianum, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.

15 marca 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646170

Skip to content