W CH Nowe Bielawy można pomóc rodzinom z Ukrainy. Zbiórka nadal trwa!

Zbiórka dla Ukrainy w CH Nowe Bielawy

W CH Nowe Bielawy można pomóc rodzinom z Ukrainy. Zbiórka nadal trwa!

W Toruniu nie brakuje akcji wspierających uchodźców wojennych. Pomóc można m.in. w Nowych Bielawach, gdzie do 31 marca potrwa zbiórka produktów pierwszej potrzeby. Co można podarować?

W związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie, swoje wsparcie okazały liczne toruńskie instytucje, firmy i osoby prywatne.

Jednym z miejsc, gdzie nadal można pomóc są Nowe Bielawy przy ul. Olsztyńskiej 8, w których od początku marca trwa zbiórka darów dla osób szukających azylu w Toruniu. Organizowana jest przy współpracy z lokalną Fundacją Emic, której działalność skupia się na wspieraniu cudzoziemców, uchodźców i migrantów w Polsce.

Zależy nam, aby wsparcie było ukierunkowane i możliwie najpełniejsze, dlatego jesteśmy w stałym kontakcie z fundacją i rodzinami z Ukrainy. Zbiórka potrwa do końca miesiąca, dlatego zachęcamy, aby włączyć się w dzieło pomocy mówi Marta Sójkowska, przedstawicielka Nowych Bielaw.

Punkt zbiórki w CH Nowe Bielawy czynny jest codziennie  (z wyjątkiem niedziel) w godz. od 11 do 19. Można w nim przekazywać m.in. produkty spożywcze z długim terminem przydatności takie jak konserwy, ryż, makaron, kasze, płatki śniadaniowe, herbaty, kawy czy gotowe dania w słoikach.

Pilnie potrzebne są leki np. przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, plastry oraz opatrunki (nowe, w nienaruszonych opakowaniach). Nadal gromadzone są także produkty codziennego użytku, które przydadzą się podczas pobytu w Polsce, m.in. koce, pościele, garnki, patelnie czy drobny sprzęt elektroniczny dla dzieci i przybory szkolne.

Mimo że do końca zbiórki zostało jeszcze trochę czasu, już widać jej efekty. Dotychczas w Nowych Bielawach dzięki pomocy mieszkańców udało się zebrać ponad 1,6 tony najpotrzebniejszych produktów. Zgromadzone rzeczy trafią do rodzin ukraińskich przebywających w województwie kujawsko-pomorskim.

Dodatkowo, toruńskie centrum handlowe przekaże sprzęt AGD i elementy wyposażenia mieszkania dla Ukraińców, którzy osiedlili się w Toruniu i okolicach. Będą to m.in. czajniki elektryczne, garnki, patelnie, zastawy obiadowe, komplety sztućców, deski do krojenia, komplety pościeli, ręczniki łazienkowe i kuchenne, wieszaki na odzież i wiele innych. Łącznie niemal 800 produktów trafi do 50 rodzin.

Aktualnie kompletujemy potrzebne rzeczy, bezpośrednio skonsultowane z obywatelami Ukrainy. Mamy nadzieję, że dary niezbędne w tak krytycznym momencie choć trochę ułatwią start w nowej rzeczywistości – dodaje Marta Sójkowska.

W pomoc zaangażowały się także lokalne szkoły podstawowe oraz zaprzyjaźnione z centrum handlowym organizacje z Torunia – Uczniowski Klub Sportowy 35 Bielawy oraz Fundacja „Daj Szansę”. Uczniowie, młodzi zawodnicy oraz podopieczni fundacji tworzą w Nowych Bielawach prace plastyczne oraz dekoracje do punktu zbiórki.

Chodzi o symboliczny akt wsparcia narodu ukraińskiego. Z powstałych prac już niebawem powstanie zostanie unikalna wystawa, którą będzie można obejrzeć na pasażu Nowych Bielaw – zapowiada przedstawicielka toruńskiego obiektu.

24 marca 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7187091

Skip to content