W 2020 wolność świętuję z domu!

W 2020 wolność świętuję z domu!

Jak co roku, Dom Spotkań z Historią przypomina pierwsze częściowo wolne wybory w 1989 roku. Zaplanowane działania musiały zostać odwołane z powodu epidemii, ale obchody rocznicy odbędą się symbolicznie w mediach społecznościowych. W programie online m.in. improwizowany koncert Klubu Komediowego, pokaz filmu „Niespodzianka ‘89” oraz wywiady o wolności i działalności opozycyjnej kobiet w PRL-u – z dyrektorką Fundacji Batorego Ewą Kulik, z kuratorkami wystawy „Niepokorne 1976–1989” – Agnieszką Grzybek i Anną Czerwińską oraz z psycholożką i terapeutką Ewą Woydyłło-Osiatyńską.

Ze względu na okoliczności nie możemy wspólnie świętować 4 czerwca na tradycyjnym koncercie ani na innych wydarzeniach rocznicowych. Ale to właśnie dziś, podobnie jak w 1989 roku, szczególnie ważne stają się solidarność i społeczna odpowiedzialność. Z jeszcze większą uwagą przyglądamy się też pojęciom wolności i możliwości wyboru.

Czym jest wolność? Czym wybór, a czym wolność wyboru? To pytania wokół których zbudowano wirtualny program obchodów.

Już dziś Dom Spotkań z Historią zachęca do tego, aby 4 czerwca skorzystać z programu online oraz z nakładek na zdjęcia profilowe na Facebooku przygotowanych w dwóch wariantach do wyboru:

 

Wszystkie materiały zostaną wyemitowane 4 czerwca, a wydarzenia transmitowane na fan page’u Domu Spotkań z Historią na Facebook’u:

 • godz. 11.00  – Kim są dziś niepokorne? Jaki procent wszystkich działaczy opozycji stanowiły kobiety?
  Anna Czerwińska i Agnieszka Grzybek, kuratorki wystawy „Niepokorne 1976–1989” przygotowanej przez Dom Spotkań z Historią, opowiedzą o roli kobiet w opozycji oraz o pracy nad wystawą. Szczegóły dotyczące otwarcia ekspozycji podamy wkrótce.


 • godz. 15.00
  Ewa Kulik, dyrektorka Fundacji Batorego oraz jedna z bohaterek wystawy „Niepokorne 1976–1989”, opowie o swojej działalności opozycyjnej.


 • godz. 19.00 – Pokaz filmu „Niespodzianka ‘89”
  Dokumentalny zapis wydarzeń z przełomowego roku 1989 w Warszawie. Ich świadkowie i uczestnicy opowiadają o obradach Okrągłego Stołu, kampanii wyborczej i wyborach 4 czerwca, ogłoszeniu wyników, niezwykłej atmosferze warszawskiej wiosny 1989 roku oraz o fenomenie i znaczeniu miejsca, jakim dla mieszkańców stolicy była Kawiarnia Niespodzianka – siedziba Warszawskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.


 • godz. 20.00
  Ewa Woydyłło-Osiatyńska, terapeutka i psycholożka, odpowie na pytania o znaczenie wolności, jej granice oraz o odpowiedzialność i poczucie wewnętrznej kontroli.


 • godz. 21.00Klub Komediowy wybiera wolność, czyli improwizowany koncert na żywo online.
  Wystąpią: Maciej Chwała, Anna Iwanek, Mateusz Lewandowski i Marta Podobas. Artyści będą towarzyszyć Stevie’emu Wonderowi w trakcie jego wizyty w Warszawie, sprawdzą, który odcinek „Panny dziedziczki” został wyemitowany w telewizji i zdradzą, dlaczego w 4 czerwca 1989 roku „styl na Madonnę” był już przebrzmiały.

 

W czerwcu DSH udostępni aplikację poświęconą wyborom 4 czerwca 1989 roku, w której znajdą się relacje uczestników tamtych wydarzeń, m.in. Henryka Wujca, Beaty Chmiel, Janiny Jankowskiej, Jana Lityńskiego, Joanny Szczepkowskiej. Nagrania pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA.

 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!)

***

Od 2009 roku Dom Spotkań z Historią organizuje obchody święta wolności w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Jeszcze nie w pełni wolne, otworzyły drogę do zbudowania państwa bardziej demokratycznego, suwerennego, wyzwolonego z więzów centralnie planowanej gospodarki. Co roku przypominamy uczestników i świadków tamtych wydarzeń oraz podkreślamy, jak fundamentalne znaczenie dla historii Polski miały przełomowe wydarzenia z 1989 roku.

 

Źródło: dsh.waw.pl

Grafika: dsh.waw.pl

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7016823