W 100. rocznicę urodzin Wielkiego Polaka

W 100. rocznicę urodzin Wielkiego Polaka

Gdyby żył, obchodziłby niedługo swoją setną rocznicę urodzin. 18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła – późniejszy papież Jan Paweł II. Postać Ojca Świętego Jana Pawła II wpisała się w historię różnych obszarów Polski, w tym również Kujaw. W 1991 roku, 6 czerwca, odwiedził Włocławek, gdzie spotkał się ze środowiskiem nauczycieli i wychowawców we włocławskiej katedrze, odwiedził też Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku. Następnego dnia przewodniczył Mszy św. na lotnisku w Kruszynie.

Postać Jana Pawła II jest związana nie tylko z Włocławkiem, ale również z całym województwem. To od 2008 roku – z inicjatywy marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego – 7 czerwca obchodzimy święto województwa. Data ta została wybrana nie przez przypadek, ale jako upamiętnienie pobytu w tym dniu papieża Jana Pawła II w trzech największych miastach województwa: we Włocławku 6–7 czerwca 1991 r. oraz w Bydgoszczy i Toruniu – 7 czerwca 1999 r.

Od 2017 roku święty Jan Paweł II jest patronem województwa kujawsko-pomorskiego.

W Polsce rocznica będzie obchodzona wszędzie. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 13 czerwca 2019 r. podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. Z tej okazji w Bibliotece Pedagogicznej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku można oglądać wybrane książki jego autorstwa, a także wiele innych publikacji związanych z pielgrzymkami, jakie odbył w czasie 27-letniego pontyfikatu.

 

 

Jednocześnie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do odwiedzenia wystawy w KPCEN-ie we Włocławku, wypożyczania zbiorów, a także do zapoznania się z ciekawą ofertą edukacyjną placówki.

Oprac. Alicja Przytomska-Pietrzak, KPCEN we Włocławku

 

 

 

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7049505